Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresi
Telefon
Abonelik kaydınız alınmıştır.
Aboneliğinizin etkinleştirilmesi için epostanıza gelen linke tıklamanız yeterlidir.
Lütfen Bekleyiniz...

CERN Sanayi İrtibat Ofisi

Bilim Şehitleri

 

30 Kasım – 02 Aralık 2007 tarihlerinde S. Demirel Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan IV. YUUP Çalıştayına katılmak üzere İstanbul’dan Isparta’ya gelirken 30 Kasım 2007 tarihinde saat 01.35 civarında Isparta yakınlarında düşen ATLAS Jet uçağında hayatlarını kaybeden proje üyelerimiz… Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz…

 


 

- Prof. Dr. Engin ARIK (1948-2007) Boğaziçi Üniversitesi, Fizik Bölümü

 

 

1948 doğumlu Prof. Dr. Engin ARIK, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Pittsburgh Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. Doktorasını 1976’da tamamladı. Londra Üniversitesi ve Rutherford laboratuvarlarında doktora sonrası araştırmalarda bulundu. 1979’da Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde göreve başladı. Özellikle 1990 sonrası Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezinde (CERN) bir çok deney ekibinde yer aldı ve özellikle  CHARMII, CHORUS, SMC deneylerine önemli katkışar sağladı. Ayrıca son yıllarda CERN ATLAS ve CAST deneylerinde Türk Gurubu liderliğini yürüttü. 1997-2000 yılları arasında Viyana Üniversitesi’nde de çalıştı. Prof. Arık Deneysel Yüksek Enerji Fiziği alanında yüzün üzerinde makale yayınlamış, yüzlerce atıf almıştır. Türkiye’nin CERN’e tam üyeliğine büyük önem veren Prof. Arık evli ve iki çocuk annesiydi.

 


 

- Prof. Dr. F. Şenel BOYDAĞ (1947-2007) Doğuş Üniversitesi, Fen Bilimleri Bölümü

 

 

1947 Bartın doğumlu Prof. Dr. Fatma Şenel BOYDAĞ, Kandilli Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun oldu. 1976’da İstanbul Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Boydağ, 1982 yılında doçent ve 1989 yılında da Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeyken profesör oldu. 1 Eylül 2000’de Doğuş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fen Bilimleri  Bölümü’nde çalışmaya başlayan Boydağ, 2 yıldır Fen Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu. Fizik alanında ses getiren çalışmalarının yanı sıra, yardımseverliği ve kız çocuklarının eğitimine duyduğu hassasiyetle tanınıyordu. Prof. Boydağ aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gönüllüsü idi.  Prof. Boydağ, evli ve bir çocuk annesiydi.

 


 

- Doç. Dr. İskender HİKMET(1964-2007) Doğuş Üniversitesi, Fen Bilimleri Bölümü

 

 

1964 Lefkoşa doğumlu Doç. Dr. İskender HİKMET, Lefkoşa Türk Koleji’ni bitirdikten sonra Fransa’da Joseph Fourier Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını tamamladıktan sonra, 1997’de Doğuş Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fen Bilimleri bölümüne yardımcı doçent olarak atandı ve aynı yıl doçent unvanını da aldı. Fizik dünyasında Lille Üniversitesi’nde moleküler biyoloji alanında yaptığı ve 4 yıl süren araştırmasıyla tanınan Hikmet, aynı üniversitede fizik dersleri de verdi. Doç. Dr. Hikmet, evli ve 3 çocuk babasıydı.

 


 

- Araş. Gör. Özgen Berkol DOĞAN (1980-2007) Boğaziçi Üniversitesi, Fizik Bölümü

 

 

1980 Ankara doğumlu Araş. Gör. Özgen Berkol DOĞAN, Robert Kolej’den 1998’de mezun oldu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde tamamladı. 2006’da Boğaziçi Üniversitesi doktora programına katılan ve Prof. Engin Arık’ın öğrencisi olan Doğan, Fizik Bölümü’nde araştırma görevlisi kadrosundaydı. Bekâr olan Doğan, bugüne kadar üç kitabın da çevirisini yaptı. Doğan, 1991-1998 yılları arasında görev yaptığı Robet Koleji’nin öğrencisiyken ‘Michael Hamilton Bilim Ödülü’nü kazanmıştı. Doğan, geçen 2006’da İtalya’da düzenlenen ILIAS toplantılarında üniversiteyi temsil etmişti. Araş. Gör. Doğan aynı zamanda CERN CAST deneyininde üyesi idi.

 


 

- Araş. Gör. Mustafa FİDAN (1978-2007) Doğuş Üniversitesi, Fen Bilimleri Bölümü

 

 

1978 İstanbul doğumlu olan Araş. Gör. Mustafa FİDAN 1996’da Maçka Teknik Lisesi’ni ve 2001’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliğinden mezun oldu. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesinde Biyomedikal Mühendisliği bölümünde yüksek lisans çalışmalarını tamamlayan Fidan yine aynı bölümde doktora çalışmasını sürdürüyordu. Aynı zamanda Doğuş Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fen Bilimleri Bölümünde Araş. Görevlisi olan Fidan evli idi.

 


 

- Engin ABAT (1979 -2007) Boğaziçi Üniversitesi, Fizik Bölümü

 

 

1979 doğumlu olan Engin ABAT Eşkişehir Anadolu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. Y. Lisans eğitimini Prof. Dr. Engin Arık’ın öğrencisi olarak sürdürmekte olan Abat, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi CERN ATLAS deneyi ekibinde araştırmacı idi. Abat, ‘gözlemevi’ ismini verdiği blogunda kendisini ve hayatını tarif eden yazılar yazıyordu. Abat, birçok sivil toplum kuruluşunun üyesiydi.

 


 

- Bilim şehitlerimiz için Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde yapılan anıttan görüntüler.

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA