Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresi
Telefon
Abonelik kaydınız alınmıştır.
Aboneliğinizin etkinleştirilmesi için epostanıza gelen linke tıklamanız yeterlidir.
Lütfen Bekleyiniz...

CERN Sanayi İrtibat Ofisi

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN)

 

1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan ve günümüzde 21 tam üyesi ile Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 3 ortak (asosiye) üyesi olan CERN, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltması olup, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır.


Ülkemizde CERN ile ilişkili olarak yürütülen bilimsel faaliyetler büyük ölçüde TÜBİTAK tarafından koordine edilmiş ve desteklenmiş, ancak 2006 yılında Başbakanlıkça yapılan görevlendirme ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), CERN ile ilgili ülkemizde yürütülen faaliyetleri koordine etmek, bilimsel faaliyetlere katılmak, ülkemizde yürütülen çalışmalara mali destek sağlamak ve CERN çalışmalarında ülkemizi temsil etmek üzere görevlendirilmiştir.


12 Mayıs 2014 tarihinde Cenevre’de imzalanan ve 22.01.2015 tarihli ve 6587 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan “Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Arasında CERN’de Ortak Üye Statüsü Verilmesi Hakkında Anlaşma” ya dair beyanımızı içeren Mektup’un Dışişleri Bakanlığımız vasıtasıyla 06.05.2015 tarihinde CERN’e ulaştırılmasıyla birlikte Ülkemizin CERN’e Ortak Üyeliği gerçekleşmiştir.


Anlaşmayla birlikte, Türk Firmalarımız CERN de açılan ihalelere katılabilecek, Türk iş profesyonellerimiz ve bilim insanlarımız CERN ’de kadrolu çalışabileceklerdir. 


1 milyar İsviçre Frangını (CHF) aşan yıllık bütçesi ve ortalama 550 milyon CHF yıllık mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN, firmalarımız için de bir pazar oluşturmaktadır. CERN ve üye ülkelerdeki firmalar arasında bilgi akışı ve iletişimi sağlamak üzere üye ülkeler tarafından kurulan Sanayi İrtibat Ofisleri kapsamında; Türk sanayi ve endüstrisinin temsili TOBB bünyesinde kurulan ofisimizce yürütülmektedir.


Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) – CERN Hakkında Bilgi Sayfası
CERN Resmi Web Sitesi
CERN Mühendislik Uygulamaları ve Teknolojiler
CERN de Yapılan Alımlar Hakkında Genel Bilgiler
CERN Teknoloji Transfer Ofisi

 Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA