TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Polonya’dan AB sürecine katkı sağlayacak adımlara destek istedi


20.07.2011 / AnkaraPolonya’nın Türkiye Büyükelçisi Marcin Wilczek, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. ​ ​

 

TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede, Hisarcıklıoğlu, Polonya’nın 1 Temmuz 2011 tarihinde AB Dönem Başkanlığını devralmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Türkiye’nin AB üyeliğine destek veren ülkelerden biri olan Polonya’nın, AB Dönem Başkanlığı süresince, Türkiye’nin üyelik sürecine katkı sağlayacak adımlar atılmasına da destek vermesini beklediklerini belirten TOBB Başkanı, bu konuda Büyükelçi Wilczek’in katkılarının memnuniyetle karşılanacağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu ayrıca, vizelerin kaldırılması konusunda somut adımlar atılması gerektiğinin de altını çizdi.

Polonya Büyükelçisi Marcin Wilczek ise, Polonya’nın AB Dönem Başkanlığı süresince Türkiye- AB ilişkilerinin geliştirilmesi için gereken desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

 

-Türkiye-Polonya İlişkileri

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Polonya ikili ilişkileri konusunda da Büyükelçi’nin desteğini beklediklerini ifade etti. 2009 yılı ekonomik krizinden olumsuz etkilenmeden çıkmayı başaran iki ülke arasındaki ticaret rakamlarının, henüz potansiyeli yansıtmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde yer alan Türkiye-Polonya İş Konseyi’nin daha aktif çalışmasının önemini vurguladı.

Polonya Büyükelçisi Wilczek ise, Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında, Türk öğrenciler için Polonya’nın; Polonya’daki öğrenciler içinse Türkiye’nin tercih edilen ülkeler açısından ikinci sırada olduğunu belirterek, iki ülke halkının birbirini daha çok tanımasının ticarete de büyük katkı sağlayacağını düşündüğünü bildirdi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA