TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

KKTC’de KOBİ zirvesi gerçekleştirildi


21.06.2019 / Lefkoşa KKTC'KKTC KOBİ Zirvesi'nin üçüncüsü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi M. Cihat Lokmanoğlu’nun da katılımıyla, 'KKTC'de İnovasyon ve Bilişim' teması ile Lefkoşa Golden Tulip Otel'de gerçekleştirildi.​

YAGA ve T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ev sahipliğinde düzenlenen Zirve kapsamında, katılımcılar arasında değişen dünya pazarında bütün KOBİ'lerin yenilikçi bir yaklaşıma sahip olmasının gerekliliği hususunda 'ürün', 'hizmet', 'süreç', 'pazarlama', 'organizasyon' ve 'inovasyon' başlıklarında fikir teatisinde bulunuldu.

 

YAGA Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu'nun hoş geldiniz konuşması ile başlayan program; Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Sayın Nilüfer Bulut, Habitat Derneği Başkanı Sayın Sezai Hazır, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu ve İnovasyon Komite Üyesi Sayın Orhan Sabuncu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Sayın M. Cihat Lokmanoğlu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Hasan Taçoy, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Tolga Atakan, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Ali Murat Başçeri, KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar ve KKTC Ana Muhalefet Lideri Sayın Tufan Erhürman ve KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay'ın protokol konuşmaları ile devam etti.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cihat Lokmanoğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye iş dünyası olarak, her zaman Kıbrıs Türk halkının daha da zenginleşmesini istediklerini söyledi. Haksız yere uygulanan izolasyonların, bu süreci yavaşlattığının farkında olduklarını ifade eden Lokmanoğlu şöyle konuştu. “Biz Türkiye iş dünyası olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da daima Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile yakın çalışıyoruz. Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu’nu kurduk. Ben aynı zamanda, bu Oda Forumunun da Türkiye tarafı başkanıyım. KKTC ekonomisini güçlendirecek, buraya daha fazla yatırım yapılmasına imkân sağlayacak ekonomik reformların önemini biliyoruz. Bu kapsamda, ortak önceliklerimizi belirledik. Eylem planımızı hazırladık ve uyguluyoruz. Önceliklerimiz arasında, karşılıklı ticaretin kolaylaştırılması ve teşviki, KKTC’ye daha fazla yatırım yapılması ve burada daha iyi bir yatırım ortamı sağlanması, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası arasında daha fazla teknik işbirliği ve bilgi değişimi ile Uluslararası arenada daha fazla işbirliği konuları yer almaktadır. Bu çerçevede, Kuzey Kıbrıs Türk Hükümetinin, Yatırım Danışma Konseyi mekanizmasını canlandırma kararının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kıbrıs’ın yatırım potansiyelini daha fazla kullanalım. Kıbrıs’a daha fazla yatırım götürelim. Biz, Türk iş dünyası olarak Kıbrıs’a daha fazla yatırım yapmak istiyoruz. Turizm ve eğitimde marka olan Kıbrıs’ın tarıma dayalı sanayide ve yüksek teknolojili üretimde de öne çıkmasını arzu ediyoruz.”

 

-Protokol imzalandı

 

Zirve; TİKAD, Habitat ve TİM ile YAGA arasında, işbirliği tesis edilmesine yönelik protokollerin imzalanmasının ardından Sezai Hazır'ın (HABİTAT) oturum başkanlığını yürüttüğü 'İnovatif Girişimcilik ve Yeni Nesil Teknolojiler' ve TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar'ın oturum başkanlığını yürüttüğü 'Bilişim Ekosistemi' başlıklı paneller ile devam etti.

 

Zirveye, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Akdeniz Bölgesi'nden; TOBB Adana KGK Başkanı Rana Dal, TOBB Antalya KGK Başkanı Serap Kocaoğlu, TOBB Hatay KGK Başkanı Yeşim Ögütmen, TOBB Mersin KGK Başkanı Ayla Harp, TOBB Osmaniye KGK Başkanı Ceren Aybaba Atasever ile TOBB Adana Genç Girişimciler Kurulu (GGK) Başkanı Zeynel Abidin Üstemel de iştirak etti.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA