TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Mobilya Ve Orman Ürünleri Meclisleri ortak toplantıda buluştu


15.04.2019 / İstanbulTOBB Türkiye Orman Ürünleri ve TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Meclisleri ortak toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş’ın katılımıyla, TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Meclisi Başkanı Ercan Ata ile TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclis Başkan Yardımcısı Sabri Avcı’nın başkanlığında TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri büyük ilgi gösterdi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Birlik Merkezinde 7 Bakan, 10 Bakan Yardımcısı, kamunun ilgili bürokratları ve 60 Sektör Meclisinin katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası hakkında bilgilendirmede bulundu. TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş ise, İstihdam Seferberliği ile ilgili bir sunum yaparak sağlanan desteklerle ilgili Meclis Üyelerini bilgilendirdi.

 

Toplantıda, ağaç ve orman ürünleri sektörü ile mobilya ürünleri sektörünün Dünya ve Türkiye’deki mevcut durumu, sektörlerin ithalat ve ihracat durumları ve sayısal veriler ülkeler bazında ele alındı. 2018 yılında Dünya mobilya ihracatının 270 Milyar Dolar, ithalatın ise 230 Milyar Dolar olarak gerçekleştiği, Türkiye’nin Dünya sıralamasında ihracatta 15.sırada olduğu ve 3,1 milyar dolar ile ihracattan yüzde 1,15 pay aldığı, ithalatta ise bu oranın yüzde 0,5 olduğu ifade edildi. Orman ürünlerinde ise 2018 yılı itibariyle 828 Milyon dolar ihracat rakamına ulaşıldığı belirtildi.

Toplantıya katılan Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür meclis üyelerinin sektörde yaşadığı sorunları dinleyerek, sorunların çözümüne dair değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca bir sunum gerçekleştiren Özgür, orman ürünleri sektörü hakkında istatistiksel rakamları meclis üyeleri ile paylaştı.

 

KOSGEB KOBİ Geliştirme Daire Başkanı Erdal Çınar, KOSGEB  destekleri hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirerek meclis üyelerini bilgilendirdi. Ayrıca palet sektöründeki standartlarla ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere toplantıya davet edilen TSE Muayene Gözlem Başkanlığı Yurtiçi Gözetim Müdürü Fatih Taşkın, bir ürünün piyasaya sürülmesi için paletin önemine dikkat çekerek, paletle ilgili standart kriterlerin hazır olduğunu, sektörün görüşü alındıktan sonra uygulamaya konulacağının bilgisini meclis üyeleri ile paylaştı.

 Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA