TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Katar gümrük makamlarına, TIR sistemi uygulamaları semineri düzenledi


28.01.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından TIR Sözleşmesine yeni taraf olan Katar Gümrük İdaresi ve Katar Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerine, TIR sisteminin işleyişi ve uygulama eğitimi verildi.​

Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve IRU temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde, TIR işlemlerinin yürütülmesine yönelik idari yapılanma, yasal altyapıya ilişkin öncelikler, teknik gereklilikler ile kurumlararası işbirliği dâhilinde bilgi paylaşımı yapılarak, e-TIR Pilot Projesi, e-CMR, e-Geçiş Belgesi gibi projelere yönelik bilgi sunuldu. Ayrıca, Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi (STAUM) ziyaret edilmiş ve bu kapsamda TOBB’un çalışmaları anlatıldı.

 

Eğitimde yapılan görüşmelerde, Türkiye ile Katar arasındaki taşımacılığın ve ticaretin artırılması için Türkiye-Katar İkili Taşıma Anlaşması’nın bir an önce imzalanması gerektiği belirtilerek, anlaşmanın imzalanması konusunda Katar Heyetinden destek talep edildi. Bu kapsamda, TIR Sözleşmesi çerçevesinde, TIR Karnesi iş ve işlemlerinin Katar’da hayata geçirilmesi sürecinde TOBB’un tecrübe ve know-how’ını aktarmaya ve destek olmaya devam edeceği belirtildi.

 

Katar Heyeti programın devamında, Mersin Uluslararası Limanı ve Mersin TSO’nı ziyaret edecek.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA