TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Plastik, Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi toplandı


02.01.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Plastik, Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi, Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu başkanlığında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş’ın katılımıyla Ankara’da toplandı.​

Firmalardan alınan ordino bedellerinin masaya yatırıldığı toplantıda, konu hakkında atılan adımlar detaylı olarak meclisle paylaşıldı. Ordino bedeliyle, Dünya Bankası’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de iş yapılabilirlik sınıfında daha zengin ülkelere kıyasla 6 katı belge fiyatı ödendiği ve bu durumun dünya sıralamasında ülkeyi olumsuz etkileyen bir parametre olduğu vurgulandı. Bu bedelin kaldırılması gerekliliği üzerinde duruldu.

 

Yatırımlarda "Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı'nın" 17. maddesine "Geri dönüşüm" sektörünün de eklenmesi konusu da ele alındı. Konuyla ilgili sunumunu gerçekleştiren TÜDAM Başkanı Vedat Kılıç, Türkiye’de geri dönüşüm endüstrisinin yıllık bazda yaklaşık 5 milyar dolar cirosu olduğuna değinerek, Avrupa Birliği’ne uyum süreciyle çıkarılan mevzuatlar çerçevesinde sektörün lisans alma zorunluluğu bulunduğunu aktardı. Kılıç, geri dönüşüm sektörünün 17. Maddeye eklenmesiyle atığın olduğu 1. ve 2. Bölgelerde hızlı bir şekilde yatırımların gerçekleşeceğini de dile getirdi.

 

Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği öğretim üyeleri de toplantıya gündem maddesi özelinde katılarak, bölümleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Ayrıca daha yüksek bir algı sağlayabilmesi açısından bölüm ismine plastik kelimesi eklenmek suretiyle revize edilmesi konusu meclis tarafından değerlendirildi. Bu konuda T. Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi olarak konunun takipçisi olunacağı aktarıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA