TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“En çok övündüğüm projem TOBB ETÜ”


22.09.2022 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ 2022-2023 eğitim öğretim yılı açılışında, "Girişimcilik ve Liderlik" dersinde öğrencilerle bir araya geldi.​
Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkanı olarak, en çok övündüğü projesinin TOBB ETÜ olduğunu vurgulayarak, “Çünkü geleceğimiz burada. Bugün geldiğimiz noktada TOBB ETÜ’nün başarılarıyla hepimiz gurur duymalıyız” dedi.

Son 1 senedeki başarılardan örnekler veren Hisarcıklıoğlu, “TUS 1.’si bu yıl TOBB ETÜ’den çıktı. KPSS’de, ALES’te bizim mezunlarımız ilk sıraları kimselere kaptırmıyor. Georgia Tech, Universıty of Southern California gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden burslu doktoraya kabul alan mezunlarımız var. İşte geçtiğimiz günlerde mezunlarımızdan Simay Tunçkılıç Avrupa Konseyi’nde umut dolu, muhteşem bir konuşma yaptı. Birkaç hafta önce TeknoFest’te TOBB ETÜ kasırga takımı çip tasarımıyla birinci oldu. Bir de 2. olan takımımız var. Phantom Takımı burada. İşte tüm bunları çok çalışarak elde ettik” şeklinde konuştu.

Girişimciliğin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, zenginleşmenin ve işsizliğin çözümünün girişimcilikten geçtiğini, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin, en girişimci 10 ülke olduğunu söyledi.

Türkiye’de müthiş bir girişimci potansiyelin olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, dünyada yaklaşık 600 milyon girişimci olduğunu, her yıl yaklaşık 100 milyon startup doğduğunu belirterek, “Bunların % 60’ı sıfır sermaye ile kurulmuş. Sermaye artık bir garaj bir de bilgisayar. Eskiden tek fikir, tek bilgisayar yetiyordu. Şimdi size bir sorum var: Dünyanın en değerli arazisi neresidir? En değerli arazi işte hepimizin elinin altında. Cep telefonu. İşte bu ekran. Elinizin altındaki bu fırsatı değerlendirin” dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ mezunlarından 940 öğrencinin kendi işini kurduğunu aktararak şöyle devam etti: “Buradan nasıl bir girişimci potansiyelimizin olduğunu görüyorsunuz. Zenginliğin anahtarı burada. Hep vurguladığım gibi bu devirde asıl sermaye para değildir. Her şey hayalle başlıyor. Sınırımızın olmadığı tek yer orası. En özgür olduğumuz alan. Forbes’un 2022 milyarderler listesinde 30 yaşının altında 12 kişi var. Yeter ki hayal kurun, hedef koyun ve çalışın!

İkincisi marka olmak lazım. Marka yapmak için yola çıkacaksın! Marka olduğunuzda hem itibarınız hem de kazancınız artar. Bu devirde kazanmak istiyorsak ürününü, şehrini, ülkeni marka yapacaksın!”

Andrew Carnegie’nin mezarında “Burada kendisinden daha akıllı insanları çalıştıran birisi yatıyor” yazdığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, iyi bir takım kurmanın önemine değindi.

Hisarcıklıoğlu, öğrencilerden ortaklık kültürünü benimsemelerini isteyerek, paylaşmasını bilmeyenin hiçbir şeyin sahibi olamayacağını, birlikte rahmet ve bereket olduğunu söyledi.

“Yenilikçi olmak zorundayız” diyen Hisarcıklıoğlu, “İcat çıkarma diye yetiştirildik. Devir icat çıkarma devri. Eski köye yeni adet getirin. Devir teknoloji devri. Her işin içine teknolojiyi sokmalısınız. Mckinsey ülkemizde 2030 yılına kadar 7.3 milyon kişinin işinin ortadan kalkacağını söylüyor. Her 4 çalışandan biri önümüzdeki yıllarda işsiz kalacak. Yapay zeka en büyük rakibiniz olacak. Yüksek teknoloji devrini yaşıyoruz. Dünyanın en değerli 10 şirketinin 7’si teknoloji şirketi” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu öğrencilere kendine düstur edindiği, “İşten artmaz, dişten artar", "İşin hilesi dürüstlüktür", "Önce kontrol, sonra itimat", "Hafızasına güvenen daima yanılır" ve "İşte idare olmaz" ilkelerini aktardı.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, “Konfor alanınızdan çıkın. Yaptığınız her işte, bulunduğunuz her ortamda vicdanlı olun. Adaletli olun. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünya için çalışın. Ve aman ha hayatı ıskalamayın. Seyahat edin, yeni kültürler öğrenin. Okumaktan, araştırmaktan hiç vazgeçmeyin. Başkasının değil, kendi hikayenizin kahramanı olun. En önemlisi de dilinden, dininden, kimliğinden, görüşünden, etnik kökeninden dolayı kimseyi ötekileştirmeyin” dedi.

Hisarcıklıoğlu, “Minnettar olduğumuz önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri başarılı gençlerle meydana gelir’. İşte onlar sizlersiniz. Sizlere güveniyoruz, inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA