TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, işinizi geliştirin”


22.03.2019 / Samsunİstihdam Seferberliği 2019 Samsun İş Dünyası Buluşması, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Samsun Valisi Osman Kaymak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.​
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Samsun’un ticaretin, sanayinin ve tarımın merkezi olduğunu belirterek, “Sadece ekonomisiyle değil tarihiyle de farklı bir yere sahip. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ulaşmasıyla başlayan İstiklal mücadelesinin mihenk taşları, 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. Yılındayız” dedi.

Samsun’un, istiklal harbini müjdeleyen şehir olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Dünya Savaşı'nın yıkımı sonrasında gırtlağına kadar borçlu, yokluk ve yoksulluk içinde, orduları dağıtılmış, toprakları işgal edilmiş, basiretsiz bir yönetimin elinde perişan düşmüş bir ülke, destansı bir bağımsızlık mücadelesini tam yüzyıl önce burada başlatmıştı. Bugün bu topraklarda başımız dik yaşıyorsak, Samsun’da yanan meşale ve temsil ettiği istiklal ruhu sayesindedir. Eğer Mustafa Kemal önderliğinde Kurtuluş Savaşı kazanılmasaydı, ne İstanbul, ne Anadolu elimizde kalmayacaktı. Bu toprakların hâlâ vatan kalmasını onlara borçluyuz. Allah, ecdadımızın bize mirası, bu toprakları, bu vatanı korumamızı nasip etsin, onlara layık bir millet olmamız için bize güç, kuvvet versin”. 

Toplantıya Samsun’un yanı sıra, Sinop, Ordu, Tokat ve Amasya’dan Oda-Borsa ve iş insanlarının da katıldığını belirten TOBB Başkanı, “Bu toplantıyı hep birlikte organize ederek, üyelerimizin en iyi şekilde bilgilenmesini sağlayan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odamı ve Ticaret Borsamı tebrik ediyorum. Sizdeki bu birlik ve beraberlikle ayrıca iftihar etmelisiniz. Salih Zeki Başkanımız, TOBB yönetiminde mesai arkadaşım, TOBB’un bugün ulaştığı seviyede, hizmetlerinde büyük emeği, katkısı var. Keza Borsa Başkanım Sinan Çakır; TOBB’un strateji geliştirme yüksek kurulu üyesi. TOBB stratejilerini, politikalarını birlikte belirliyoruz. Böyle 2 gayretli, azimli, vizyoner başkanı seçerek, Samsun’a ve Türkiye’ye hizmet etmesini sağlayan Samsun’a yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Biz de, Çalışma Bakanımızla günlerce, gece geç saatlere kadar çalıştık. Bakanımız sağolsun, ekibiyle birlikte yeni, kapsamlı ve cesur bir teşvik paketi hazırladı. 30 Nisan’a kadar yapılacak her yeni istihdamda, ücret-vergi-prim devletten. Sonrasında da 9 ay vergi ve prim ödemiyoruz. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. İnsana en faydalı olacak iş, bir kişiye iş ve aş vermektir” şeklinde konuştu. 

Hisarcıklıoğlu, ekonomik sıkıntı yaşayan, işleri yavaşlayanlar için de mevcut istihdamı korusunlar diye 3 ay boyunca vergisini ve SGK’sını devletin karşılayacağını söyledi.

İstihdam teşvikleri ve desteleri ile ilgili detay bilgilere, Oda-Borsalar ile Bakanlığın il teşkilatlarından ulaşılabileceğini belirten TOBB Başkanı, “Tüm bunların mimarı, Çalışma Bakanımız sayın Zehra Zümrüt Selçuk. Başta kendisi olmak üzere, emeği geçen herkese, istihdamı ödüllendiren, bu tarihi destekler için teşekkür ediyorum. Biz de TOBB, Odalar ve Borsalar olarak, 81 il ve 160 ilçede bu seferberliğine sahip çıktık. Tüm işletmelerimize, kampanyaya katılın çağrısında bulunduk, bulunmaya devam ediyoruz. Her ilde, Oda ve Borsa bünyesinde, destek ve teşvik tanıtım merkezleri kurduk. Takip ediyorum, 365 Oda ve Borsam canla başla çalışıyor. Böylece bu kampanyayı tüm ülke çapında tanıtıyor ve en geniş katılımın sağlanması için çalışıyoruz” dedi.

Samsun’daki Oda ve Borsaların da bu işe kenetlendiğine dikkat çeken TOBB Başkanı şunları kaydetti: “Müthiş bir şekilde çalışıyor, her yere ulaşıyor, tanıtım yapıyor, katılım sağlıyorlar. Çalışma Bakanlığımızın yerel teşkilatı da her ilde yanımızda ve bizimle birlikte çalışıyor. Yine Valilerimiz de sağolsun onların liderliğinde, Kaymakamlarla, Muhasebecilerle, Mali Müşavirlerle ortak toplantılar düzenliyoruz. İllerdeki en büyük ve en çok istihdam sağlayan firmalara ulaşıyor, bire bir görüşüyorlar. Yerel basında İstihdam Seferberliğini anlatıyoruz. Ayrıca sosyal medya ve televizyonlar için bir de reklam filmi hazırladık”. 

Samsun iş dünyasına ve işverenlere çağrıda bulunan Hisarcıklıoğlu, “Bu tarihi desteklerden faydalanın, İstihdam kampanyasına katılın. Evet, hedefimiz çok büyük. Ama biliyorsunuz, insan, ancak çalıştığını elde eder. Bize düşen de bu. Gayret bizden, takdir ve tevfik Allah'tan. Zaten, ilk gelen sinyaller gayet olumlu. İstihdamda, pozitif ivmeyi başlattık. Devamı da gelecek inşallah.

En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, işinizi geliştirin. Ekonominin büyümesine katkınız olsun. Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik. Kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir geleceğe merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” dedi.

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da konuşmasında ekonomideki başarının en büyük göstergelerinden birinin ihracat rakamı olduğunu dile getirerek, 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatın, bugün 170 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine yeni bir istihdam teşvik paketinin hazırlanması talimatını verdiğini ve tüm tarafların katkılarıyla kısa sürede bunu hazırladıklarını aktardı.

İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlere mayıs sonuna kadar sağlayacakları her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanında ücret desteği de vereceklerini anımsatan Selçuk, teşvik ve desteklerle ilgili şu bilgileri verdi: 

"Eğer şartları sağlanırsa izleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz. Bu yeni teşvik ile devletimiz vatandaşlarımızın iş bulabilme imkanını artırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak bugüne kadar görülmemiş bir istihdam teşviki sunuyor. Şimdi işverenlerimizle beraber elimizi taşın altına koyma ve sorumluluk alma vakti. Dolayısıyla devletin tüm imkanlarını seferber ederek oluşturduğumuz teşvik paketleri karşısında, işverenlerimizin de istihdamı en üst düzeyde artırarak yerli alımlardan bahsettik. Yeni teşvikin yanı sıra mevcut çalışanlara ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılıyoruz. Ayrıca 2016'da başlattığımız asgari ücret desteğini bu yıl da devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz yıl 9 ay olarak uygulanan desteğin süresini bu yıl 12 aya çıkardık. 500 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerine 101 lira, 500'ün altında çalışanı olan iş yerlerine ise 150 lira asgari ücret desteği veriyoruz. Prime esas kazanç tutarı üzerinden düzenli ödeme yapanlara 5 puan prim indirimimiz, çalışan başına 128 lira ile 960 lira arasında işverenlerimizin yükünü hafifletiyor."

-Vali Kaymak: “Yabancı yatırımcıları şehrimize çekmek istiyoruz” 

Samsun’un kalkınması için her alanda çalışma yaptıklarını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “İlimizde yatırımcıların yönlendirilebileceği, il merkezine yakın alanlarda yeni OSB’ler oluşturmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca başta Bafra ve Kavak OSB olmak üzere yeni kurulan Çarşamba OSB’de de yoğun yatırım ve tanıtım faaliyetleri öngörüyoruz. Yabancı yatırımcıları şehrimize çekmek için Katarlı iş adamlarına şehrimizdeki potansiyel yatırım konularını gösteren bir broşürü hazırlayıp gönderdik. İnşallah Samsun, bu çalışmaların meyvesini kısa zamanda alacaktır.” açıklamasında bulundu. 

-Murzioğlu: “Sürdürülebilir bir sanayi alt yapısını bu şehre kazandırmamız gerekiyor” 

Samsun’a sürdürülebilir bir altyapının kazandırılması gerektiğini vurgulayan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise şunları söyledi: “Geride bıraktığımız her zorlu süreçten olduğu gibi, bundan da güçlenerek ve büyüyerek çıkacağımıza yürekten inanıyoruz. 1901 yılından bu yana Samsun’un kalkınmasına destek veren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bundan önceki süreçlerde olduğu gibi istihdamın artırılması noktasında yine destek vermeye devam edeceğiz. Bizim daha büyük ve daha güçlü bir aile olabilmemiz için büyümemiz şart. Şüphesiz ki, büyüyememek, yok olmaya denktir. 100. yılı kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde, Samsun’un potansiyelinin karşılık bulması ve ülke ekonomisinde daha fazla katma değer sağlayabilmesi için, sürdürülebilir bir sanayi altyapısını bu şehre kazandırmamız gerekiyor. Samsun’un yeni ve büyük bir organize sanayi bölgesine ihtiyacı var. Biz, ihtiyaçlara uygun doğru adresi gösteriyoruz, bunu her yerde söylüyoruz. Beklentilerden, taleplerden uzak, ihtiyaçları görmezden gelerek, farklı alanlarda arz edilen sanayi parselleri ile palyatif çözümler üretmek Samsun sanayisinin gelişimine ket vurmak demektir. Kapasiteyi büyütmeden ilave istihdam sürdürülebilir bir yaklaşım değildir. Samsun sanayisinin önünü açalım. Bu şehre doğru bir sanayi alt yapısını kazandıralım. İstihdamda, Türkiye’de ilk sıralarda yer alacağımızın teminatını ben buradan veriyorum. İstihdam Seferberliğinin özelde Samsun, genelde tüm Türkiye için başarılı sonuçlar elde edeceğine gönülden inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri şahsım ve yönetim kurulum adına saygıyla selamlıyorum.” Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA