TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eximbank’ta KOBİ payının artışı sevindirdi


28.12.2018 / GaziantepTürk Eximbank Gaziantep Şubesi’nin açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Eximbank’ın yeni bir dinanizm kazandığını belirtirken, “Eximbank'da KOBİ’lerimizin payı, ilk defa bu sene yüzde 70’e ulaştı ve hatta geçti. İnşallah şimdi bu şube sayesinde, daha fazla sayıda Antepli KOBİ’miz, Eximbank’a ulaşabilecek” diye konuştu.​

Türk Eximbank Gaziantep Şubesi’nin açılış töreni TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Oda ve Borsa Başkanları ile çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Gaziantep’in bunu fazlasıyla hak ettiğini ifade ederken, “Ülkemizdeki 6. büyük ihracatçı şehir haline geldiniz. 179 ülkeye ulaşıyor, malınızı satıyorsunuz. En büyük İlk 1000 İhracatçı arasında Gaziantep’ten tam 68 firma yer alıyor. Böylece, en fazla ihracatçıya sahip 3. il olmayı da başardınız” diye konuştu.

 

-Eximbank dinamizm kazandı

 

Gaziantep’in ihracat rakamları ve ihracattaki başarısının herkesi gururlandırdığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Burada, ülkemizin en büyük OSB’si de dahil, tam 6 tane OSB faaliyet gösteriyor. Tüm bunları başaran, siz değerli tüccar ve sanayicilerimizle de ayrıca iftihar ediyorum. Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan liderliğinde, ve Genel Müdürümüzün emekleriyle, Eximbank yeni bir dinanizm kazandı

Eximbank'da KOBİ’lerimizin payı, ilk defa bu sene yüzde 70’e ulaştı ve hatta geçti. İnşallah şimdi bu şube sayesinde, daha fazla sayıda Antepli KOBİ’miz, Eximbank’a ulaşabilecek. Eximbank-Gaziantep hayırlı-uğurlu olsun

 

- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, sadece KOBİ'lere kullandırdıkları Türk lirası kredileri, Türk lirasıyla ihracat yapan tüm ihracatçılara vermeyi öngördüklerini bildirdi.

 

Pekcan, Gaziantep'te Türk Eximbank şubesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gelecek 10 yılda temel hedefinin "yüksek gelirli ülkeler" ligine yükselmek olduğunu söyledi.

 

Ülkeyi bu hedefe taşıyacak en büyük aracın daha fazla ve daha yüksek katma değerli ihracat olduğunu belirten Pekcan, Bakanlık olarak bu hedefe yönelik, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla tam koordinasyon içinde sorunları çözdüklerini ve gelecek planları yaptıklarını bildirdi.

 

Pekcan, gelecek dönemde teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya odaklanarak, ihracat artışını yapısal şekilde uzun döneme yayacaklarını dile getirdi.

 

Gaziantep'in Türkiye ve bölge ekonomisi için taşıdığı önemli rolün ve yarattığı katma değerin bilincinde olduklarına dikkati çeken Pekcan, Bakanlık olarak bu bilinçle tüm destek mekanizmalarıyla Gaziantepli ihracatçıların yanında olmaya devam ettiklerini vurguladı.

 

Pekcan, Eximbank'ın Türkiye'de her 100 dolarlık ihracatın 26 dolarını, Gaziantep'te ise 27 dolarını finanse ettiğini aktarırken, böylelikle kurumun toplam finansman desteğini 44 milyar dolara yükselttiğini ifade etti.

 

Eximbank'ın çalıştığı ihracatçılar arasında KOBİ'lerin payının yüzde 53'ler seviyesinden yüzde 70,4'e ulaştığını belirten Pekcan, kurumun ihracatçılara daha fazla destek olabilmek adına yeni ve etkili destek mekanizmalarını devreye soktuğunu, bunların gelecek yıl daha da çeşitlendirileceğini bildirdi.

 

-Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım

 

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise, banka olarak artık teminat mektubunun yerine poliçeyi koyduklarını belirterek, "Artık asli teminat unsurumuz poliçedir." dedi. Yıldırım, Eximbank Gaziantep Şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, kentin özellikle son 2 yılda yürütülen çalışmalar neticesinde örnek bir model olduğunu söyledi.

 

Eximbank'ın radikal bir dönüşüm içinde bulunduğunu ifade eden Yıldırım, "Geçtiğimiz sene yasal değişiklikle işe başladık. Bu kapsamda ihracatçılar diğer bankalar olmadan Eximbank ile doğrudan çalışamıyordu. Yapılan değişiklikle çalışabilir hale geldik." dedi. Yıldırım, 12 şubeye ulaştıklarını ve bunların tamamında bankanın tüm işlemlerini yapabilir hale geldiklerini, irtibat bürosu sayısının da 15'e çıktığını bildirdi.

 

Sadece teminat mektubu alarak çalışan bir banka olan Eximbank'ı, teminat mektubu olmadan da kredi verebilir hale getirdiklerini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Biz artık teminat mektubunun yerine poliçeyi koyuyoruz. Artık asli teminat unsurumuz poliçedir. Aşama aşama ihracatçılarımızı zor zamanlardaki yükten kurtaracağız. İhracatçılarımızın kur risklerinden kurtulmalarını istiyoruz. Hem ihracatçılarımızın hem de ülkemizin bu zor dönemlerde kurlardan etkilenmesini istemiyoruz. Bu konuda yapmamız gereken her şeyi yapmaya hazırız."

 

Yıldırım, gelecek yıl bankanın Türkiye genelinde ihracatı destekleme oranının yüzde 20 olacağını, Gaziantep'te şimdiden bunu yakaladıklarını belirterek, reel sektörün yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini dile getirdi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA