TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Torbalı Ticaret Odası yeni hizmet binasına kavuştu


21.09.2017 / Torbalı İzmirTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Torbalı Ticaret Odası’nın yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Açılışın ardından gerçekleştirilen İzmir İli ve İlçeleri Oda ve Borsaları İstişare Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu,Torbalı'nın, ülkenin parlayan sanayi yıldızı olduğunu söyledi.​

Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada Torbalı’nın potansiyeli ve başarılarından söz etti. Çalışmalarından dolayı Torbalı Ticaret Odası’nı kutlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ziyaretinin Torbalı’nın 95. kuruluş  yıldönümüne denk geldiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “Yeni hizmet binası bir vizyon işi. Çünkü Odamız; en iyi en kaliteli hizmeti vermek istiyor. Bunun için de Torbalı’ya bu güzel eseri kazandırdılar. Bu vizyonlarından dolayı Odamızı ve Başkanımızı kutluyorum. Torbalı tüm bu hizmetleri fazlasıyla hak ediyor. Çünkü İzmir’in en hızlı büyüyen ilçesi.  Esasında ilçe demek yanlış, zira onlarca İl’i geride bırakmış durumda. İzmir’in ödediği verginin yarısı Torbalı’dan toplanıyor. Vergi sıralamasında da Türkiye’de 5.  Yüzde 99’luk tahsilat oranıyla Türkiye’de birinci. 1 milyar dolara ulaşan ihracatıyla da 66 ili geride bıraktı. İzmir’den ihraç edilen her 10 üründen birini Torbalı üretiyor. Türkiye’nin parlayan sanayi merkezi haline geldiniz” dedi.

 

-700 civarında fabrika

 

Torbalı’nın 2 OSB, 700 civarında fabrika, 45 farklı sektörden 2000 firması bulunduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, Ege Bölgesi’nin ilk 100 firmasının 12’si, Türkiye’nin en büyük 500 firmasından da 6’sının Torbalı’dan çıktığını hatırlattı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinde 1’inin de yine burada bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Sadece sanayiyle değil, tarımda da öne çıkıyorsunuz. Her türlü hububat, endüstriyel bitki, sebze-meyve burada yetişiyor. Dünyanın kuru domates ihtiyacını Torbalı karşılıyor. Kısaca Torbalı; Otoyola, Havalimanı’na, Tren hattına, Ege Serbest Bölgesi’ne ve İzmir limanına yakınlığıyla, yatırımcılar için tam bir cazibe merkezi konumuna gelmiş durumda. Torbalı-Kemalpaşa demiryolu hattı ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun tamamlanmasıyla buranın yıldızı daha da parlayacak. İşte Vahap kardeşim, Torbalı’ya yakışan bir Ticaret Odası meydana getirmek için büyük emek veriyor gösteriyor. Odayı Akredite yaptı – 5 yıldızlı Oda haline getirdi. Her hizmeti üyemizin ayağına getiriyor. İlçeler bazında ilk KOSGEB temsilciliğini Torbalı Ticaret Odası’nda açtırdı.

 

Yine Oda bünyesinde İŞKUR hizmet noktası kurdu. TOBB MEYBEM ile 40 farklı meslek grubunda sınav yapıyor. Uygulamalı girişimcilik kurslarıyla, genç girişimciler yetiştiriyor.  Torbalı’yı marka kente dönüştürmek için de ‘Cazip Kent Torbalı’ sloganıyla güzel bir girişim başlatmış. Böyle aktif ve vizyoner bir Başkanımız olduğu için iftihar ediyorum. Vahap Başkanla Ankara’da da, TOBB Basın Yayın komisyonunda birlikte çalışıyoruz, onun bu aktif duruşundan istifade ediyoruz. Sizler Odamız kanalıyla taleplerinizi bize iletiyor. Biz de Oda-Borsa camiası olarak, hükümet nezdinde istişare edip, bunları sonuçlandırıyoruz. İzmir’deki 12 Oda-Borsa Başkanımızla birlikte çalışarak, sizlerin işinizi kolaylaştıran önemli adımlar atılmasını sağladık. Siz bize, biz ilettik hükümetimize ilettik.”

 

-“Odalar üyelerinin dertlerini anlattı, bakın neler çözüldü?”

 

Oda ve borsa başkanlarının üyelerinin dertlerini beklentilerini seslendirdiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, onlarla birlikte bu sıkıntıları hükümete aktardıklarını ve birçok sorunun çözümüne ulaştıklarını anlattı. TOBB Başkanı finansman sıkıntısı çeken KOBİ’ler için yüzde 9,9 faizle 27 bin firmaya nefes kredisi verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, İzmir’de de 1,714 üyenin 211milyon liralık nefes kredisi kullanıdığı bilgisini verdi. Bunun yanında yönetiminde oldukları KOSGEB’in de 3 yıl vadeli sıfır faizli 260 bin firmaya kredi imkanı sağladıklarını vurguladı. Kredi Garanti Fonu olarak 335 bin firmayada 217 milyar liralık kefalet sağladıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Baba oğula, komşu komşuya kefil olmazken Kredi Garanti Fonu sizlere kefil oldu” dedi. Hisarcıklıoğlu toplamd, finans anlamında 620 bin firmaya dokunduklarını belirtti. Hisarcıklıoğlu böyle bir sistemin dünyada benzeri olmadığına vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde istihdam seferberliği başlattıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, hükümetin bu alanda tarihi destekler sağladığını ve özel sektörün 1,6 milyon ilave istihdam sağladığına işaret etti.

 

Hisarcıklıoğlu, “İlk 3 ay SGK Primleri - faizsiz olarak yılsonuna ertelendi. Vergisini düzgün ödeyenler için yüzde 5 vergi indirimi geldi. KDV için de Maliye Bakanımız için çalışıyoruz. Kare Kodlu çek geldi. Gözü kapalı mal satma devri bitti. Sanayi - Üretim Reform paketi ile büyük yenilikler geldi. Üzerimizdeki yüzde 2’lik TRT kesintisi kaldırıldı. OSB’lerde emlak vergisi, damga vergisi gibi düzenlemelerle toplamda 1 milyarlık yük üzerimizden kalktı. Mobilya-Beyaz Eşya-Konut’ta vergi indirimleri sağlandı. 6 ayda Beyaz Eşya ve Mobilya satışları yüzde 30, konut satışları yüzde 10 arttı. İşte görüyorsunuz, eskiden Oda-Borsa ne iş yapıyor? diyorlardı. O devir çok geride kaldı. Artık Odalar-Borsalar sizlere her alanda en iyi hizmeti üretiyor. Sizin işlerinizi geliştirmeniz, daha çok kazanmanız için çalışıyor. Sıkıntılarınızı hükümete iletiyor, çözüm arıyor ve buluyor” diye konuştu.

 

Sorunların bir çoğunun birlik içinde hareket edilmesi ile çözüldüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, “Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de veriyor. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim, ayrım yapmayalım” dedi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA