TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Ürün İhtisas Borsası’nı hayata geçiyoruz”


19.09.2017 / MersinMersin Ticaret Borsası 90. Kuruluş Yıldönümü ve Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Mersin’in marka şehir olmasını sağlayanın birlik ve beraberlik olduğunu belirterek, “Burada sizleri böyle görünce moral buluyorum. Sonra 80 ile gidip sizi anlatıyorum. Sizi örnek gösteriyorum” dedi.​

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın kendilerini yalnız bırakmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Daha 5 gün önce Antalya’da YÖREX’te Bakanımızla birlikteydik. Kendisi her zaman Türk özel sektörünün ve tarım-hayvancılık sektörünün her zaman yanında. Sayın Bakanımızla müsteşarlığından bu yana yakın çalışırız. Şunu samimiyetle söylüyorum. Türkiye’nin kalkınma politikalarının altında Sayın Bakanımızın imzası vardır” şeklinde konuştu.

 

Mersin’in bitkisel üretimde en büyük üçüncü il olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Mersin’in % 53’ü orman, % 24’ü tarım arazisi. Verimli topraklara sahipsiniz. Mersin; muz, limon ve çilek üretiminde Türkiye birincisi. Kesme gül ve biber üretiminde ikinci, mandarin ve salatalık üretiminde üçüncü, üzüm ve portakal üretiminde dördüncü ilimiz. Mersin ürettiğini hem yurt içine hem de yurtdışına satıyor. Mersin’de tarımın bu kadar gelişmesinde şüphesiz Mersin Ticaret Borsamızın payı büyük” ifadelerini kullandı.

 

Mersin Ticaret Borsası’nın akredite borsa olduğunu anımsatan TOBB Başkanı şunları kaydetti: “Üyesine 5 yıldızlı hizmet sunuyor. Satış salonuyla, laboratuvarıyla üyesine 90 yıldır hizmet ediyor. Özellikle narenciye ve bakliyatta ülkemizin lider borsası. Mersin Ticaret Borsası aynı zamanda ilklerin de borsası. Bakın 1927’de henüz yeni kurulmuşken ne yapmışlar? O zamanki teknolojiyi düşünün. Haberleşme imkanlarını düşünün. Mersin Ticaret Borsası, telsiz sistemi kuruyor. İstanbul Ticaret Borsası ve Liverpool Ticaret Borsası ile bağlantı kuruyor. Oradaki ürünleri ve fiyatları takip ediyorlar. Bugün de bir ilki başardılar. 2 sene önce kurmuş oldukları bakliyat tohum şirketi ile üreticilere sertifikalı tohum sağlıyorlar. Onlara alım garantisi veriyorlar”.

 

“Abdullah Başkan, Türkiye genelindeki 113 Ticaret Borsasının temsil edildiği, TOBB Ticaret Borsaları Konseyi’nin Başkanı” diye Hisarcıklıoğlu, “Aynı zamanda ICC Türkiye Milli Komtesi’nin yönetim kurulu üyesi. Bilgisinden, tecrübesinden istifade ediyoruz. Allah kendisinden razı olsun” dedi.

 

Mersin Ticaret Borsası’nın 113 borsa arasında örnek bir borsa olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Ticaret Borsaları ülkemizde tarım ve hayvancılık fiyatlarının güvenli ve sağlıklı bir ortam oluştuğu kurumlardır. Türkiye bir dönüşümden geçerken, borsalarımız da bu dönüşümden geri kalmadı. Elektronik satış salonlarıyla, akredite laboratuarlarıyla, canlı hayvan borsalarıyla ve lisanslı depolarıyla üreticilerimizin ve üyelerimizin hizmetindeyiz.

 

Şimdi de Türk tarımının 50 yıllık bir rüyası olan Ürün İhtisas Borsası’nı hayata geçiyoruz. Ürün İhtisas Borsası’nın kurulmasını için Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Artık hem üretici, hem tüketici, hem de sanayici daha güvende olacak. Fiyat hareketlerinden etkilenmeyecek. Ürün senetleri artık bir yatırım aracı olacak. Üreticimiz, ürün senedi ile finansmana daha kolay erişecek. Ürün senedini teminat olarak gösterebilecek. En önemlisi tarım ve hayvancılık ürünlerinin fiyatları artık ülkemizde belirlenecek”.


-Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da "Eğer geçmişten gelen bir ticaret kültürü varsa ticaret alanında önde olduğunu görüyoruz. Sanayi varsa ilkel de olsa onun etkilerini bugün görebiliyorsunuz. İkincisi elbette potansiyeli ki, Mersin'in bence inanılmaz bir potansiyeli var. Hangi açıdan bakarsanız bakın, bir tarım, sanayi, turizm, sağlık, ticaret şehridir. Tüm sektörleri sayabilirsiniz çünkü bu sektörlerin tamamında Mersin'in inanılmaz bir potansiyeli var. Peki biz bu potansiyeli yeterince kullanabiliyor mu, değerlendirebiliyor muyuz? Elbette hayır." dedi.

Elvan, ortak aklın hiçbir zaman hata yapmayacağını dile getirerek, "Onun için MTB, MTSO, kamu kurum ve kuruluşlarımız olsun ortak akıl ruhunu içten benimsemeli ve o çerçevede yaklaşımlarımızı ortaya koymalıyız. Kavga ederek veya birini kötüleyerek ilimizi bir üst basamağa çıkaramayız. Ancak biz dayanışma içerisinde olursak, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hareket edersek o zaman başarılı oluruz. Bu da en önemli hususlardan bir tanesi" ifadesini kullandı.

Bakan Elvan, tarımı, sanayisi, hizmetler sektörü, limanıyla Mersin'in inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu: "Bu potansiyeli hareket geçirmek görevi de bize düşüyor. Kavga ederek, eleştirerek, eleştirinin de ötesine geçerek bir yere varamayız. Onun için konu Mersin ise hep birlikte Mersin'in hedefi ne ise o hedefe yönelmemiz gerekiyor. Biz AK Parti hükümetleri olarak 2023 hedeflerini ortaya koyduk. Bunu ortaya koyarken de sivil toplum kuruluşlarımızın, kamu kurum ve kuruluşların özel sektörün büyük katkıları söz konusu oldu. 2023 hedeflerine tüm ticaret ve sanayi odaları, borsalar odaklandılar ve kenetlendiler. Hangi ilimize gidersek gidelim o ilde, 'Benim 2023 için ihracat hedefim şudur. benim ilimin şu noktaya gelmesi gerekiyor.' dediklerini duymaya başladık. 15 yıl önce kalkınmaya yönelik değişik programlara katıldığımız da ben genellikle, 'Nasıl bir Mersin istiyorsunuz, hayal ediyorsunuz?' diye sorduğumda genellikle cevabını alamıyordum. Ama bugün nereye giderseniz gidin bunun cevabını alabiliyorsunuz. Bunda elbette bizlerin de katık olmuştur ama en az bizim katkımız kadar da TOBB gibi bir çok sivil toplum kuruluşumuzun da çok önemli katıkları olmuştur. Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarımız son derece önemlidir ve bizim hükümetimizin başarısında da sivil toplum kuruluşlarımızın çok önemli bir yeri vardır"


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA