TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Malkara tarihindeki o rolü yeniden oynamak zorunda"


12.06.2014 / TekirdağTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Malkara Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, meclis üyeleri ile biraraya geldi.​

Burada bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Malkara’ya 4’üncü ziyaretini yaptığını belirtti. Malkara TSO yönetim kurulunda bir kadın üyenin olmasına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, kadın girişimciliğini desteklemenin Türkiye’nin yararına olduğunu söyledi.

 

Girişimcilik kursu açtıkları için Malkara TSO yönetimini kutlayan TOBB Başkanı, özellikle genç kızların girişimciliğe özendirilmesinin önemine değindi.

 

Dünyadaki oda sistemlerinin ana merkezlerinden birinde olduklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “600 yıl önce Malkara’ya Ahilik sistemi kuruluyor. Ahilik sistemi bizim oda sistemimizin aynı. Burada ahilik geleneği var. Osmanlı ordusu o dönemde bütün ihtiyaçlarını Malkara’dan görürmüş. 600 yıllık tarihi kapsamında Malkara geleceğine yapabileceği şeyler var. Her anlamda çok şanslısınız. Allah buraya özene bezene ayrı bir coğrafya vermiş. Topraklarınız verimlilik açısından Türkiye’nin 2 katı verimli. Bunu iyi değerlendirmelisiniz” dedi.

 

Birlik ve beraberliğe vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Birlik olursa bereket oluyor. Malkara ne kadar zengin olursa hepimiz o kadar zengin oluruz. Malkara tarihindeki o rolü yeniden oynamak zorunda. Biz dersek hep beraber kazanırız. Bireysellik yerine Malkara dersek kazanırız. İnşallah atalarınıza layık hale getirirsiniz. Malkara’nın potansiyeli yüksek. Ama biraraya getireceğiz. O zaman kimse önümüzde duramaz” ifadelerini kullandı.

 

Malkara peynirine coğrafi tescil alındığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, diğer ürünler içinde bunun yapılması gerektiğini, Malkara’nın kendisine bir yol haritası belirlemesi gerektiğini söyledi.


-Hisarcıklıoğlu’nun önünü kesen vatandaş tablo hediye etti


Malkara TSO binasına girerken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun önünü kesen bir vatandaş, Atatürk ve Namık Kemal'in fotoğraflarının bulunduğu tablo hediye etti.


65 yaşındaki Önder Akyol, tablo hediye etmek istediğini söyledi. Üzerinde Atatürk ve Namık Kemal'in fotoğraflarının bulunduğu tabloyu alan Hisarcıklıoğlu ise, "Bu tablo için çok teşekkür ediyorum" dedi. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA