TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüştü


02.06.2014 / Lefkoşa KKTCKKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’ndaki kabulde heyete Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros eşlik etti.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu görüşmede, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Rum Sanayi ve Ticaret Odası ile Yunanistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ile bu sabah gerçekleştirdikleri görüşmeye atıfta bulunarak, odaların sekiz yıl aradan sonra ilk kez bugün dörtlü bir toplantı yaptıklarını kaydetti.

 

Her yıl dörtlü bir görüşme için niyetlendiklerini ancak bir şekilde zorluklardan dolayı toplanamadıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, toplantının gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve müzakere sürecinde üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye her zaman hazır olduklarını kaydetti.

 

Zorlukların hiçbir zaman Türk tarafından çıkarılmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, dörtlü görüşmenin gerçekleşmiş olmasını “müzakerelerin olumlu gittiğinin bir göstergesi” olarak değerlendirdi.

 

-“İki tarafın duruşunu yakınlaştırmaya çalışıyoruz”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu kabulde, bugünkü görüşmede Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades’ten, 23 Haziran’da yapacakları görüşmeye daha hazırlıklı gelmesini istediğini kaydetti.

 

İki kesimin masaya koyduğu öneriler arasında farklılıklar bulunduğunu, yapmaya çalıştıklarının iki tarafın duruşunu yakınlaştırmak olduğunu kaydeden Eroğlu, karşılıklı önerilerin sunulduğu safhanın müzakere sürecinin ikinci aşaması olduğunu ve henüz daha ikinci aşamanın başında olduklarını belirtti.

 

Görüşmede Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, TOBB tarafından hazırlanan ve Yunus Emre şiirlerinin yer aldığı "A Journey To The Beloved" isimli İngilizce kitap hediye etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA