TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Başbakan Erdoğan, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi heyetini kabul etti


11.04.2014 / İstanbulBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofis'te, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik'in yer aldığı Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi heyetini kabul etti.​

Basına kapalı olarak gerçekleşen kabul sonrasında heyet adına açıklama yapan Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Kanadı ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'nin sözü dinlendikçe, sözlerinin dinleneceğini, Türkiye var oldukça var olacaklarını, Türkiye güçlü oldukça güçlü kalacaklarını çok iyi bildiklerini söyledi.

 

Her görüşten, inançtan, etnik gruptan üyeleri bulunduğunu belirten Palandöken, her şeyden önce huzur içinde çalışmak, üretmek ve Türkiye'nin büyümesine katkıda bulunmak istediklerini anlattı.

 

Palandöken, Türkiye'nin bir seçim sürecini daha geride bıraktığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Yerel seçimler bitti. Milli irade tecelli etti. Seçim sandığı işlevini bir kez daha başarılı bir biçimde yerine getirdi. Şimdi ilk kez halkoyuyla Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. Sonra da genel seçimler gelecek. Siyaset dolu zorlu bir dönemi geride bırakıyoruz. Bu yoğun siyaset gündeminin ardından, herkesin kendi işine odaklanabilmesine fırsat verebilmek için, siyasi ortamın bir an önce yumuşatılmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz."

 

-"İktisadi şartlar hepimizi zorluyor"

 

Küresel ekonominin zorlu bir dönemden geçtiğini dile getiren Palandöken, "İçinde bulunduğumuz iktisadi şartlar hepimizi zorluyor. Üyelerimiz dışarıdan gelen iktisadi şokun olumsuz etkilerini her gün günlük yaşamlarında hissediyor. Kimse geleceğinden endişe etmek istemiyor. Yaptığımız çalışmalar, dünün olumsuz etkisini hisseden üyelerimizin gelecek aylar için son derece iyimser olduğunu gösteriyor. Bu iyimserliği destekleyecek en önemli etki, siyasette gözle görülebilen bir yumuşama ortamı olacaktır" diye konuştu.

 

Palandöken, Türkiye'nin dışa açık bir ülke olduğunu vurgulayarak, dışa açılarak zenginleşebileceklerini yaşayarak öğrendiklerini, dışa açık bir ülkenin, dışarıdan gelen şoklara her zaman hazır olması gerektiğini de bildiklerini aktardı.

 

Bendevi Palandöken, "Dışarıdan gelen negatif iktisadi etkileri, çalışarak ve üreterek bertaraf edebilmemiz için, Türkiye'nin önümüzdeki aylarda daha huzurlu bir siyasi ortama ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bunu istemek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ettik. Bundan sonra da diğer siyasi parti liderlerini ziyaret edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

-"Daha fazla demokrasi ve hukuk süreci"

 

Bendevi Palandöken, Türkiye'de gündemin artık ekonomi olması gerektiğini düşündüklerini belirterek, şöyle devam etti: "Sosyal devlet niteliğimize uygun sosyal politikalara ağırlık verilmesi gerektiği inancındayız. Türkiye'nin geleceğine ilişkin iyimserliğimize destek vermenizi diliyoruz. AB katılım sürecindeki kararlılık sürdürülmelidir. Yeni anayasa arayışımızla gündeme gelen daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi ve daha fazla hukuk sürecinin devam ettirilmesini yürekten istiyoruz. Milli iradenin öneminin farkındayız. Milli iradenin elindeki yetkiler ve takdir yetkisi, bürokrasiye devredilmemelidir. Türkiye'nin geleceği açısından önemli yasal düzenlemeler yapılırken, bu hususa dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü, ülkemizin çıkarları her şeyin üstündedir."

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA