TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan ‘kadın ve genç girişimcilere destek olun’ çağrısı


15.11.2013 / KarsKars Ticaret ve Sanayi Odası – Kars Ticaret Borsası Meclisleri Müşterek Toplantısı’na TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı konuk oldu. Hisarcıklıoğlu, Kars’tan ‘kadın ve genç girişimcilere desten olun’ çağrısında bulunurken, Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı ile bölgeye 3 saat uzaklıkta 18 milyonluk bir pazar imkanı doğacağını dile getirdi.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Kars Grand Ani Hotel’de düzenlenen müşterek toplantıda yaptığı konuşmada Muharrem ayını kutlarken, bu ayın birlik ve beraberlik anlamında önemli mesajlar verdiğini söyledi. TOBB camiası içerisinde yeni bir seçim döneminin geride kaldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu seçilen tüm yöneticilere başarılar diledi. Oda borsa bakanlığının hizmet makamları olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, fedakarlık isteyen bu görevlerin hizmet etmek isteyenler için bir fırsat olduğuna değindi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği camiasının Türkiye’nin en demokratik kurumu olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Rekabet ettiğiniz üyelerden oy istiyorsunuz. Bu kolay bir iş değil” diye konuştu.

Birlik ve beraberliğin önemine de dikkat çeken TOBB Başkanı, “Bir başarımız varsa eğer bu 365 oda ve borsamızın sağladığı birlikteliktendir. Ailenin içinde huzur varsa dışarıya da rahat bakarsınız. Her zaman destek olan 365 oda ve borsa başkanıma teşekkür ediyorum” dedi.

1937 yılında Kars’ta ihracatçı birliği kurulduğu bilgisini veren Hisarcıklıoğlu Kars’ın bu bölgede üretim merkezi olabileceğine değindi.

 

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da Kars iş dünyasına yaptığı konuşmada ertesi gün yapacakları Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı temel atma törenine değinirken, “Bu kapıyı kısa sürede tamamladığımızda Gürcistan’a Azerbaycan’a 300 km’lik yol tasarrufu sağlanacak” dedi.

Bakan Yazıcı, Kars’ı lojistik merkezine ya da üretim üssüne döndürmenin mümkün olduğuna işaret ederek, bunun vizyon meselesi olduğunu dile getirdi. Yazıcı, “Burada daha ucuza üretim mümkün mü ona bakmak lazım. Onlar kaça mal ediyor kaça satıyor, siz ne yapabilirsiniz? Önemli olan bu” diye konuştu.

Hükümet olarak iş dünyasına yönelik olarak çıkardıkları kanunları ve çalışmaları anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ülkeyi yöneten kadrolar olarak tüm kesimlerle diyalog halinde olduklarının altını çizdi. Devlet ticaret yapamayacağını, ancak ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için uğraşacağını bildiren Bakan Yazıcı, birlik ve beraberliğin de önemine değindi.

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen de değerlendirmesinde illerinin en büyük sorununu göç ve istihdam olarak gösterirken, göçü durdurmanın yolunun üretimden geçtiğini vurguladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA