TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Türkiye yüksek gelirli bir ülke oluyor, bu yüzden yeniliklere açık bir ülke”


23.10.2013 / Seattle / ABDTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD’de sürdürdüğü görüşmeler çerçevesinde Seattle Dünya İş Konseyi’nin düzenlediği “Yuvarlak Masa” toplantısına katıldı.​

ABD’deki Türk Yatırım Haftası etkinlikleri kapsamında, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB üyeleri, Seattle’de Boeing ve Microsoft’u ziyaret ederek, şirket yetkilileri ile görüştü. Heyet, Boeing ve Mirosoft’u gezerek yetkililerden bilgi aldı.


Microsoft Genel Merkezi'nde verilen yemeğe katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve ABD arasında yapılabilecek stratejik iş ortaklıklarından ve Türkiye'deki mevcut ekonomik durumun umut yeşertici verilerinden bahsederek, "Türkiye yüksek gelirli bir ülke oluyor, bu yüzden yeniliklere açık bir ülke. ABD ve Türk inovasyoncuların ortak çalışmaları için mevcut şartlar çok uygun'' dedi.


Ziyaretlerin ardından, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,  Seattle Dünya İş Konseyi tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı.

 

Burada konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'deki ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdi.


Son 11 yılda Türkiye’de önemli ekonomik gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Babacan, “Ekonomik alanda yapılan değişimler Türkiye’yi birinci sınıf bir ekonomi yaptı" diye konuştu.


Dünyadaki krizlere rağmen son 5 yılda Türkiye’nin finans sisteminde bir yaralanma olmadığını söyleyen Babacan, Seattle Dünya İş Konseyi üyelerine, sahip olduğu büyük potansiyelden dolayı, “İstanbul’u uluslararası alanda önemli bir finans merkezi yapmayı hedefliyoruz” dedi.


Babacan, demokrasi ve laiklik özelliklerine sahip Türkiye’nin diğer Müslüman Ortadoğu ülkeleri tarafından örnek alınma potansiyeli taşıdığını ifade ederek, Türkiye’nin iç politikasının yanında dış politika duruşu ile de demokrasi, insan hakları ve özgürlüğü savunduğunu belirtertti.


Babacan, “Her zaman barışın yaygınlaşmasını, anlaşmazlıkların diplomatik yollarla çözülmesini tercih ettik. Bölgemizde, sınırlarımızın ötesinde olup bitene karşı omuzlarımızda büyük bir sorumluluk var” şeklinde konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA