TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Los Angeles Dünya İş Konseyi toplantısına katıldı


21.10.2013 / Los Angeles / ABD''Türkiye Yatırım Haftası'' nedeniyle ABD’de bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve beraberlerindeki heyet, Los Angeles Dünya İş Konseyi tarafından düzenlenen akşam yemeğine katıldı.​

Los Angeles Dünya İş Konseyi toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Amerikalı işadamlarına Türk ekonomisini anlattı.

 

Ali Babacan, "AB'nin 28 üyesinden birçoğu kriterlerini yerine getiremiyor. Türkiye'nin birçok AB ülkesinden ekonomisi daha iyi ama ne olursa olsun hedefe ulaşmak için çaba göstermek standartları yükseltmemizi sağlar'' sözleri ile Türkiye'nin ekonomik anlamda ulaştığı ekonomik refah seviyesinden bahsetti.

 

''2002'de İstanbul ile New York arasında tek bir uçuşşumuz vardı ve bu, ABD'ye Türkiye'den yapılan tek uçuştu. Bugün New York'a günde 3 uçuş gerçekleşiyor. Bunun dışında, Houston uçuşları başladı. Los Angeles'a, Chicago'ya uçuşlarımız var'' diyen Babacan, Türkiye'de artık özel uçuş operatörlerinin de bulunduğunu belirterek, 11 yılda Türkiye'nin havacılık sektöründe kat ettiği mesafeye dikkati çekti. Babacan, havacılık sektörünün gelişmesinin bir nedeni olarak da İstanbul'un iş dünyası için bölgesel bir çekim merkezi olmasını gösterdi.

 

"Türkiye aynı zamanda bir Balkan ülkesi, bir Avrupa ülkesi, bir Ortadoğu ülkesidir" diyen Başbakan Yardımcısı, İstanbul'un ilk 10 global ticaret merkezinden biri olmasını hedeflediklerini söyledi.

 

-''Dünyada ne olup bitiğini çok dikkatlice takip ediyoruz''

 

Mayıs ayında yaşanan Gezi olaylarına da değinen Babacan, ''Türkiye'deki, farklı etnik ve kültürel geçmişe sahip insanların endişe ve korkularını anlamak ve ne yapacağımıza karar vermek anlamında analizler yapmaya devam ediyoruz'' derken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Bu son değil, başka paketler de olacak'' şeklindeki sözlerine yer verdi. Babacan, farklı etnik, mezhepsel ve kültürel oryantasyona sahip insanların, Türkiye'de mutlu yaşaması için çabaları artırdırdıklarını vurguladı.

 

Gelecek için Türkiye'nin beklentilerinden 2023 hedefleri çerçevesinde bahseden Başbakan Yardımcısı Babacan, "Türkiye, bölgesel ve küresel sorumluluklarla hareket eden bir ülke. dünyada ne olup bitiğini çok dikkatlice takip ediyoruz'' dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA