TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Tüm sektörler Sigorta Eksperlerini örnek alıyor”


05.10.2013 / İstanbulTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi seçimi öncesinde yaptığı konuşmada, sigorta eksperlerinin son 7 yılda çok büyük bir işi başardıklarını belirterek, “Diğer sektörlere rol model olan bir yapıyı kurup; mesleki disiplinin ve mesleki eğitimin nasıl en iyi şekilde sağlanacağını herkese gösterdiniz. Ticari kültürümüzdeki çok önemli bir mekanizmayı yeniden canlandırdınız” dedi.​

TOBB olarak, Oda sisteminin temelinin Avrupa’ya değil; Selçuklu ve Osmanlı mirasına dayandığını hep söylediklerinin anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Avrupa, Oda sistemini “Ahilik ve Loncalık” tan kopyalamıştır. Avrupa’dan da tüm dünyaya yayılmıştır. Ahilik ve Loncalığın da dört temel esası vardır. Mesleki yeterliliği sağlayanları mesleğe kabul etme, Kayıtlarını tutma, Mesleki eğitimi verme ve Mesleki disiplini sağlayarak gerekli hallerde cezalandırma, hatta meslekten ihraç etme; sistemin ana omurgasıdır” şeklinde konuştu.

 

Göreve geldiğinden bu yana TOBB’u ve sektörleri bu temel prensipler üzerine oturtmayı hedeflediğini vurgulayan TOBB Başkanı, “Sürekli olarak bununla ilgili çalışmalar ve projeler yaptık. İşte bundan tam 7 yıl önce TOBB, Hazine Müsteşarlığımız ve Eksperler olarak TOBB çatısı altında yeni bir yapı kurduk.

 

Geçtiğimiz 7 yıl gösterdi ki çok doğru bir adım atmışız. Bu süre içinde Sektörün gelişmesi, kendini disipline etmesi, meslek mensuplarının eğitimi ve müşteri memnuniyetinin artması noktasında çok önemli mesafe kaydettik. Levha kayıt sistemini şeffaf hale getirdik. Disiplin mekanizmalarını geliştirdik” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, SEGEM’i kurarak, kendi meslek mensuplarının eğitimini kendilerinin vermeye başladığını, dahası ihtiyaca göre müfredatı bile kendilerinin belirlediklerini ifade etti.

 

Türkiye’de hiçbir sektörün böyle bir eğitim kurumu olmadığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, en önemlisinin, bütün bu yapıyı çok kısa bir sürede kurup işler hale getirdiklerini ve kökleşmesini sağladıklarını söyledi.

 

-“Tüm sektörler Sigorta Eksperlerini örnek alıyor”

 

Sigorta eksperleri İcra Komitesi’nin bu başarısının diğer sektörlere ve ülkelere de örnek olduğunun altını çizen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “İnsan kalitesini geliştirmek isteyen, mesleki disiplin ve ahlakı sağlamak isteyen tüm sektörler Sigorta Eksperlerini örnek alıyor. Sizi örnek alıyor. Ben bu kısa sürede devrim niteliğindeki bu işin başarılmasında büyük emeği olan sizleri yürekten kutluyor, hepinize Türk özel sektörü adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

- “Ekonomiler büyüdükçe, güçlü sigorta sistemine olan ihtiyaç da artar”

 

Özel sektörün başkanı ve bir iş adamı gözüyle sektörün önemine değinen Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Modern dünyada ekonomiyi büyütmenin, ticareti arttırmanın temel unsuru sigorta sistemidir. Ekonomiler büyüdükçe, güçlü sigorta sistemine olan ihtiyaç da artar. Hatta sigortacılık sektörünün büyümesi, ekonomik büyümenin önünde olmak zorundadır. Çünkü ticaret risk demektir. Risk olmadan kazanç olmaz.

 

Ekonomiler büyüdükçe, rakamlar büyüdükçe de risk alma kabiliyeti azalır. Kendinizden pay biçin. Cebinizdeki 10 lirayı, kazanç vadeden her yatırım için riske atarsınız. Çok titiz davranmazsınız. Ama cebinizdeki para 10 lira değil de 10 bin liraysa, oturur düşünürsünüz. Kolay kolay riske atmazsınız.

 

İşte bu nedenle ekonomiler büyüdükçe, bu riski azaltacak olan sigorta sisteminin de hızla büyümesi gerekir. Sigorta sistemi büyüsün ki yatırımlar devam etsin, tüketim devam etsin, ticaret devam etsin”.

 

-Sigortacılığın doğuşu

 

Sigortacılığın ilk çıkışının bu topraklar olmasına rağmen, modern dünyada bu sektörde arkada kaldıklarını üzülerek belirten Hisarcıklıoğlu, “Bakın bundan yaklaşık 4000 yıl önce, Mezopotamya’nın meşhur devleti Babiller bugünkü sigortacılığa benzeyen bir sistemi hayata geçirmişler.

 

Hatta Babil Kralı Hamurabi, o dönemde ticaretin ana unsuru olan kervanların riskini azaltmak için kanun çıkarmış. Haydut saldırısına uğrayan kervanların zararlarını, bütün kervanlara bölüştürmüş. Yani riski paylaştırmış. Ticaretteki ilk sigorta sistemini ortaya çıkarmış.

 

Bu sistem zaman içinde çok gelişti. Ticaretin bel kemiği sigortacılık haline geldi” dedi.

 

Dünyada firmaların neredeyse tamamı ve bireylerin pek çoğunun sigortasız adım atmadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Fakat Türkiye’de sigortacılık hizmeti dünya standartlarına ulaşmasına rağmen; insanımızın sigortaya olan ilgisi ve rakamlar dünyanın çok gerisinde kaldı. Kişi başına düşen sigorta primi rakamlarına baktığımızda, Türkiye ile dünya ortalaması arasında uçurum olduğunu görüyoruz. 2012’de Türkiye’de sigorta şirketlerine yatırılan prim miktarı kişi başına 144 dolar. Dünya ortalaması ise 655 dolar. Bizim 5,5 katımız.

 

OECD ortalamasına baktığımızda durumumuz daha vahim. OECD ortalaması 3.500 dolarak yakın. Yani Türkiye’den 25 kat daha fazla. Çok açık söylüyorum, eğer 2023 hedeflerine ulaşacaksak, yani ekonomiyi büyüterek her vatandaşımızı bugünkünden tam 2,5 kat daha zengin hale getireceksek, sigorta bilincini yaygınlaştırmak zorundayız. Rakamları OECD ortalamasına yakın bir seviyeye çekmek zorundayız”.

 

Bu noktada sigorta eksperlerine de çok büyük görevler düştüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Aslında bu iş, sigorta acenteleri ile birlikte topyekûn bir sistem. Biz tüm sistemin sağlıklı ve uyumlu çalışması için uğraşıyoruz. Ama siz sigortacılık sisteminin müşteri tarafından görünen yüzüsünüz. Sizler sigorta eksperleri olarak, haklının hakkını savunan, sigorta şirketleri ile sigortalı arasındaki dengeyi sağlayan mekanizmanın ana aktörüsünüz. Sorumluluğunuz büyük. Sizin sisteminiz ne kadar sağlıklı işlerse tüm sektör de o oranda güçlenir” ifadelerini kullandı.

 

-Sigortacılık kanununda yapılan çalışmalar

 

Hisarcıklıoğlu, Sigortacılık Kanunu kapsamında çalışan Sigorta Eksperleri sayesinde, sigorta sözleşmesinde yer alan kişilerin hak ve menfaatlerinin korunduğunu, sektörün güvenli ve istikrarlı bir ortamda, etkin bir şekilde çalışmasının, eksperlerin sayesinde teminat altına alındığını söyledi.

 

TOBB’un Sigortacılık Kanunu kapsamında yaptığı çalışmalara değinen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:  “2008 yılında İstanbul’da ilk kez Sigorta Eksperleri Kurultayı’nı gerçekleştirmiştik. İlk kurultayda belirlenen ve 2010 yılındaki kurultayda son hali verilen yol haritasının hayata geçirilmesinde büyük mesafeler kat ettik. Sesinizi her ortamda daha gür duyurduk.

 

Vatandaşların, firmaların kendi eksperlerini kendilerinin seçmesinin önünü açtık. Böylece her eksper kendi beceri ve kabiliyetini gösterebilme fırsatı bulacak.

 

Bu kapsamda Eksper atama sistemi, rapor yazım sistemini sizlerle birlikte faaliyete geçirdik. Sistemi internet ortamına taşıyarak, tüm sistemi daha hızlı ve daha şeffaf hale getirdik.

 

Sizlerin yıllardır talebiniz olan taban ücret tarifesi için her kesimle çok ciddi çalışmalar yaptık. Amacımız yaptığınız hizmetin kalitesini artırırken, sizlerin de işinizin karşılığını en adil şekilde almanız. Ve İcra Komitesinin aldığı karar doğrultusunda nihayet bu istediğinizi hayata geçirdik. Bu karar da hepiniz için hayırlı olsun, Allah hepinize daha bol kazançlar nasip etsin”.

 

-Tanıtım kampanyasının önemi

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, sektörün daha da büyümesi için yapmaları gereken çok şey olduğunu, en önemli konunun tanıtım kampanyası yapılması gerektiğini söyledi.

 

Sigorta Eksperliği Mevzuatında elzem olan bir takım değişiklikler olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bunları yakından takip ediyoruz. Özellikle, Sigorta Eksperlerinin havuzdan atanması sisteminin kurulması da bu dönemki önceliklerimiz arasında olacak” dedi.

 

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, “Burada önemli olan seçimlerden sonra kim kazanırsa kazansın, birlik ve beraberliği korumaktır. Şu hep aklınızda olsun; birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır.

 

Demokratik bir ortamda elbette rekabet olacaktır. İşin doğası bu. Ama sandık açıldığı anda rekabetin bitmesi lazım. Sandık açılıp sonuçlar belli olduktan sonra sımsıkı kenetlenip birlikte yürümemiz lazım. İşte o zaman hep birlikte kazanırız. Sizleri başarıya taşıyan da bu özelliğiniz olacak” şeklinde konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA