TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“Biz büyük bir aileyiz”


15.09.2012 / Ankara​ TOBB ETÜ Mütevelli Heyet ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Biz, öğrencisiyle, hocasıyla, mezunlarıyla, ailelerimizle ve Oda-Borsa camiamızla, bir aileyiz. Her geçen gün genişleyen, her geçen gün yeni başarılara imza atan büyük bir aileyiz” dedi. ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) 2011-2012 Mezuniyet ve 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Açılış töreni, TOBB ETÜ Mütevelli Heyet ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “mezunlarımızın ve öğrencilerimizin gözündeki ışığı, ailelerimizin gözlerindeki mutluluğu gördükçe, bu üniversiteyi kurmanın hayatımdaki en hayırlı işlerden biri olduğuna inancım daha da artıyor. Bu tabloyu görmek, geleceğe yönelik umutlarımı daha fazla yeşertiyor” dedi.

-“Biz büyük bir aileyiz”

Öğrencisiyle, hocasıyla, mezunlarıyla, aileleriyle ve Oda-Borsa camiasıyla bir aile olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Her geçen gün genişleyen, her geçen gün yeni başarılara imza atan büyük bir aileyiz. Bu birliktelik ve bu aile ruhu, bizim kısa zamanda çok büyük yok kat etmemize vesile oldu. Sadece 8 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen TOBB ETÜ bugün, Türkiye’nin en çok tercih edilen, ilk 100’den en fazla öğrenci alan Üniversitelerinden biri oldu. Faaliyete geçtikten kısa süre sonra, en fazla bilimsel makale yayınlayan Üniversite oldu. Mezunları en fazla rağbet gören, mezunlarını işe yerleştirme oranı en yüksek üniversitelerden biri oldu. Bu büyük başarıda tüm TOBB ETÜ ailesinin emeği ve payı var.

Ortak eğitime gittikleri şirketlerde takdir kazanan öğrencilerimizin payı var. Mezun olduktan sonra iş hayatındaki başarıları ile, TOBB ETÜ farkını ortaya koyan mezunlarımızın payı var.
Rektöründen dekanlarına, öğretim üyesinden çalışanına her birinizin büyük emeği ve katkısı  var”.

-“Doğru olanı yapmak için azami gayret gösterdik”

Ailelere seslenen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bugün çocuklarınızın hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birini, birlikte yaşıyoruz. Emin olunuz, sizlerle aynı mutluluğu, aynı heyecanı paylaşıyoruz. Böyle pırıl pırıl çocukları yetiştirdiğiniz, onları bizlere emanet ettiğiniz için, sizlere teşekkür ediyorum. Şunu bilmenizi istiyorum ki, biz her zaman bu emanetin ağır sorumluluğunu taşıdık. Attığımız tüm adımları bu sorumlulukla attık, doğru olanı yapmak için azami gayret gösterdik” dedi.

Hisarcıklıoğlu, üniversite hayatları boyunca, öğrencilere sadece meslek kazandırmadıklarını, onları hem sosyal alanda; hem de bilgi, birikim ve tecrübe anlamında hayata hazırladıklarını söyledi.

-“Eğitim sistemine birçok yenilik getirdik”

Türk eğitim sistemine birçok yenilik getirdiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Öncelikle teori ve pratiği aynı düzlemde buluşturduk. 3 dönemli eğitim sistemini ve ortak eğitim modelini hayata geçirdik. Bu sayede mezunlarımız iş hayatına rakiplerinden bir yıl önde başlıyorlar.

Herkes “Türkçe eğitim verirseniz marka olamazsınız” derken, biz öğrencilerimize hem Türkçeyi en iyi şekilde öğrettik, hem de yabancı dilde TOEFL derecesi şartını getirdik, en iyi şekilde İngilizce öğrenmelerini sağladık.

Köklü geleneğimizin ve sosyal hayatın en önemli parçası olan, ama yıllarca bir kenara bıraktığımız “adab-ı muaşeret” dersini müfredata koyduk. Ve vizyonumuza uygun olarak, her öğrencimize lider karakterini aşılamak üzere Liderlik dersleri verdik” dedi.

-“TOBB ETÜ bir eğitim atölyesi”

“TOBB ETÜ sadece bir üniversite değildir, bir eğitim atölyesidir” diyen TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Bu atölye yaşayan bir atölyedir. Mezun olduktan sonra çalışanını terk etmez. Bu eğitim atölyesi öğrencilerine her şeyden önemlisi öğrenmeyi öğretir. Yani eskimeyen bilgiyi öğretir. Çünkü bilgi eskir. Bugün bildiklerimizin her biri, yarın eskiyecektir.

Bu atölyede yeni çağın mesleği girişimcilik öğretilir. Bu atölyeden dinamik diplomatlar yetişir. Bu atölyeden özel sektör aklıyla hareket eden bürokratlar yetişir. Bu atölyeden topluma ve çevrelerine önderlik edecek, yol gösterecek, ışık tutacak liderler yetişir.

İşte siz böyle bir atölyeden mezun oluyorsunuz. Bu ayrıcalıkla yetiştiniz ve bu ayrıcalıkla hayata atılıyorsunuz. Bu günden sonra yepyeni bir hayata adım atacaksınız. Artık hayatın gerçek yüzü ile tanışacaksınız. İşte bizim bütün gayretimiz, sizi hayatın tüm zorlu şartlarına ve diğer üniversite mezunları ile gireceğiniz rekabete hazırlamaktı.

Evet kabul ediyorum sizleri çok çalıştırdık. Pek çoğunuz Facebook’tan, Twitter’dan bana “Yeter Başkanım” dediniz! “yorulduk” dediniz! Bakın genç arkadaşlarım,/// güzel bir söz var, “yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşına döner.”

Siz çok gayret ettiniz, emek verdiniz, diğer üniversiteler yazın 4 ay tatil yaparken siz şirkette, fabrikada proje yaptınız. Diğer üniversite öğrencileri cumartesi günleri vakit harcarken, siz çalıştınız, eğitime devam ettiniz. Şimdi bunların meyvelerini hayatın içinde göreceksiniz.
Sahaya çıktığınız anda, 172 üniversitenin mezunları ile rekabet ederken, siz hayata hepsinden tam bir yıl önde, bir yıllık tecrübe ile başlayacaksınız. Çok daha büyük bir vizyon, çok daha büyük hedeflerle başlayacaksınız”.

-Doğruluk ve çalışmak

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, öğrencilerinin başarılı olmak için her türlü donanıma sahip olduklarını hatırlatarak, Bundan sonraki hayatınızda, şu iki ilkeyi takip ederseniz, her işte başarılı olursunuz, her kapıyı açarsınız.
 
Birinci ilkeniz, doğruluk olsun. Dosdoğru olun. Eğilmeyin, bükülmeyin. Doğruluktan asla, ama asla taviz vermeyin. Unutmayın ki her işin hilesi dürüstlüktür.

İkincisi ilkeniz de, çalışmak olsun. Çok çalışın. Çünkü Allah da “ben çalışana veririm” diye vaat ediyor. Ve hiç kimse bu vaadin önüne geçemez. Unutmayın: Dürüstlük ve çalışma her başarının anahtarıdır. Bunları hafızanıza kazıyın ve kendinize ilke edinin.

Ailenize ve ülkenize değer vermekten asla vazgeçmeyin. Hiçbir zaman ben demeyin, biz deyin, ülkem deyin, milletim deyin. Milli ve manevi değerlerinizden ayrılmadan dünyaya açık olun. Dünya her geçen gün düzleşiyor, sınırlar kalkıyor, mesafeler azalıyor, fırsatlar artıyor. Yeni dünya düzeninde sizler mutlaka başarılı olacaksınız. Buna yürekten inanıyorum. Ben sizlere  çok güveniyorum” şeklinde konuştu.

-“TOBB ETÜ rozetini gururla taşıyın”
 
“Sizin diğer bir büyük avantajınız da 12 milyon kişiye istihdam sağlayan, Türkiye üretiminin %75’ini, ihracatının %90’ını yapan büyük TOBB ailesidir” diyen Hisarcıklıoğlu, “TOBB ve TOBB ETÜ ailesi bundan sonra da hep sizinle beraber olacak. Siz de ailenize sahip çıkın. Bağınızı hiçbir zaman koparmayın. TOBB ETÜ rozetini gururla taşıyın. Mezunlar derneğine üye olun ve faaliyetlerine katılın. Çünkü mezunlar derneği aramızdaki iletişim kanalıdır. Hayatınızdaki her türlü gelişmeden buradaki mezunlar derneğini haberdar edin. Kültürümüzdeki çok güzel bir söz var: “birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır” Eğer bu birlikteliği devam ettirirseniz, rahmet ve bereketi bulursunuz” ifadelerini kullandı.

-Liderler yetiştiriyoruz

TOBB ETÜ’nün sadece bir eğitim kurumu olmadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bizim bir idealimiz var. Biz Türkiye’ye liderler yetiştiriyoruz. İş adamları, iş kadınları yetiştiriyoruz, bilim insanları yetiştiriyoruz. Siz de bu sorumlulukla çalışın, vizyonunuzu buna göre koyun. Bunun için hayal-hedef-çalışma düsturunu unutmayın.

Mutlaka hayal edin! Hayal etmeyen ilklere imza atamaz. Bütün büyük başarılar hayalle başlar, çünkü en özgür olduğunuz alan hayallerinizdir. Ona kimse dokunamaz. Sonra kendinize bir hedef koyun! Çünkü hedefsiz gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Ve hedefinizi büyük koyun. Bizim küçük hedeflerle işimiz olmaz. Ünlü filozof Konfüçyus der ki “eğer ağaca çıkmak istiyorsanız; yıldızlara tırmanmayı isteyiniz ki, muaffak olabilin.”

Bakın geçen sene üniversitemizi yeni kazanan öğrencilerle yaptığımız programda, bir öğrencimiz kendinden emin bir şekilde şunu söyledi: “Ben cumhurbaşkanı olmak istiyorum” dedi. Benim çok hoşuma gitti. Çünkü hayal büyük. İşte bizim sizden istediğimiz vizyon ve hedef de en az bu kadar.

Bu hayali hedefe dönüştüreceğiniz yer de, TOBB ETÜ’dür. Bizim bütün gayretimiz budur. Ve zincirin son halkası, çok çalışın! Kaybetmekten korkmayın. Asla vazgeçmeyin. Eğer başaramazsanız daha fazla çalışın. Çalışma konusunda iki gününüz asla birbirini eşit olmasın.
Şunu bütün yüreğimle söylüyorum, hayal ederseniz, hedef koyarsanız ve çok çalışırsanız emin olun yapamayacağınız hiçbir şey, ama hiçbir şey yok!

Bakın aramızda daha öğrenciyken icat çıkarıp kendi firmalarını kuran arkadaşlarımız var.  Daha dün öğrenci iken, bugün onlarca kişiye istihdam sağlayan, ihracat yapan mezunlarımız var.

Çoğu da bunu sıfır sermaye ile yapıyor. Tek sermayeleri buradan aldıkları vizyon ve eğitim.
Bunun için sizlere her türlü imkanı sunuyoruz. Daha öğrenci iken girişimciliğe adım atabilmeniz için TOBB ETÜ GARAJ’ı kurduk. Firmasını büyütmek isteyenler için TEKNOPARK’ı kuruyoruz.

Liderlik vizyonu ile yoluna devam etmek isteyenler için liderlik derslerine ağırlık veriyoruz. Örnek aldığınız liderleri sizlerle buluşturuyoruz. Yeter ki siz talep edin. Sizler de kendinizi bu sorumluluk ve vizyona göre yetiştirmek zorundasınız. Unutmayın TOBB ETÜ’lü olmakla, büyük sorumluluk üstlendiniz. Biz ömrümüz ve gücümüz yettiğince sizin arkanızdayız. Size destek olacağız” dedi.

-Milli Eğitim Bakanı Dinçer

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise, üniversite hayatına atılmanın, insanın yaşamında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Öğrencilere ''Ufkunuzu ve hayallerinizi genişleten, sizlere sınırsız bir dünyanın kapılarını aralayan üniversite eğitiminizi tamamlayıp mezun olduğunuzda da yine hayatınızda önemli bir dönüm noktasını arkanızda bırakmış oluyorsunuz'' diyen Dinçer, öğrencilerin hem eğitim hayatında hem de gelecekte başarı kazanmalarının, kendilerini sürekli yetiştirme ve yenileme becerilerine, girişimci bir ruha sahip olmalarına bağlı olduğunu bildirdi.

Bu anlamda TOBB ETÜ'de okumanın öğrencilere büyük fırsatlar sunduğunu belirten Dinçer, 2004 yılında eğitim öğretime başlayan üniversitenin, yüksek öğretim alanında çok önemli bir ihtiyaca karşılık verdiğini ifade etti.

Bu vakıf üniversitesinin, Türkiye'nin geleceğini güçlendirmede aktif bir rol oynama hedefine doğru hızlı ve kararlı adımlarla ilerlediğini bildiren Dinçer, bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmenin, bunun yanında genç nüfusun eğitimini nitelikli olarak geliştirmenin bulunduğunu anlatan Dinçer, özellikle yüksek öğretimin eğitim basamakları içinde ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Yüksek standartlarda eğitim öğretim ve araştırma yapan üniversitelere sahip olmanın önemine işaret eden Dinçer, şunları kaydetti: ''2002 yılında 53'ü devlet, 23'ü vakıf olmak üzere toplam 76 üniversitemiz vardı. Dolayısıyla yüksek öğretime taleple arz arasında büyük uçurumlar söz konusuydu. 2003-2012 yılları arasında 50'si devlet ve 42'si vakıf üniversitesi olmak üzere 92 yeni üniversitenin açılmasıyla, toplam üniversite sayımız, 103'ü devlet, 65'i vakıf olmak üzere 168'e ulaştı. Birkaç üniversite de Meclis'te, kurulmak üzere hazırlıklarını tamamlamış, bekliyor.''

 

-TOBB ETÜ Rektör Vekili Sak

 

TOBB ETÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Güven Sak da üniversitelerinin kısa süre önce kurulmasına rağmen Türkiye'nin en çok tercih edilen üniversitelerinden birisi olduğunu belirterek, bu yıl 5. dönem mezunlarını verdiklerini söyledi.

Üniversiteden mezun olanların bundan sonraki kararlarını kendi başlarına vermeye başlayacağını ifade eden Sak, verilecek kararların hem akıl hem de duyguyla verilmesi gerektiğini söyledi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA