TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kimya Sanayi Meclisi güncel gelişimleri değerlendirmek üzere toplandı


12.05.2023 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kimya Sanayi Meclisi; TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu’nun katılımı ile Meclis Başkanı Timur Erk’in başkanlığında bir araya geldi.​​​

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu açılış konuşmasına, yaşanan deprem neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet ve yaralılara şifalar dileyerek başladı. TOBB olarak başlatılan “El Verin Ev Yapalım” konut kampanyası hakkında bilgilendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, sektör meclis üyeleri ile kampanyanın detaylarını paylaşarak kampanyaya katkılarını beklediklerini ifade etti.

 

Barınmak kadar deprem bölgesinde sanayi ve ticaretin ayağa kaldırılmasının da büyük önem taşıdığına dikkat çeken Zeytinoğlu, bu çerçevede TOBB Yönetim Kurulu olarak yapılan istişareler sonucunda bölge ve ülke ekonomisi için o bölgeye has 4 kalıcı projenin temellerini attıklarını belirtti. “Tedarikçim deprem bölgesinde programının” bu projelerden biri olduğunu ve hammadde ve ara malı ihtiyaçlarını deprem bölgesinden tedarik ederek, o bölgede faaliyet gösteren işletmelere ve bölge ekonomisine destek olunabileceğini vurguladı.

 

Meclis Başkanı Timur Erk gerçekleştirdiği açılış konuşmasında; sektörü, ülke ve dünya genelinde değerlendirdi. Finansmana erişimde çok büyük zorluk yaşandığını belirten Erk,  Kobi tanımının mutlaka güncellenmesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Ardından Timur Erk Meclis Üyelerine sözü bırakarak; Meclis Üyelerince gündeme dair değerlendirmelerde bulunuldu.

 

Toplantıda kimya sanayi son durumu ve KKDİK detaylarıyla ele alındı. Toplantıya katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı temsilcileri ile KKDİK konusunda detaylı istişarelerde bulunularak, sektörün içinde bulunduğu durum aktarıldı.

 

Toplantıda ayrıca; 12. Kalkınma Planının hazırlıkları çerçevesinde düzenlenen Kimya Sanayii Çalışma Grubu çalışmaları çerçevesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA