TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yeni anayasa için Samsun’da ‘gençler’ konuştu


25.03.2012 / SamsunSamsun’da düzenlenen ve gençlerin katıldığı Anayasa Vatandaş Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sistemin esası ve binanın temeli olarak anayasayı gördüklerini ifade ederken, en fazla sözü olan kesimin ülkenin geleceği olan gençler olduğunu vurguladı.​ ​
 


Anayasa Platformu adı altında biraraya gelen sivil toplum kuruluşlarının, TEPAV sekretaryasında düzenlediği geniş katılımlı “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın sekizincisi,
sadece gençlerin katılımıyla Samsun’da gerçekleştirildi.
 
Samsun Atatürk Spor Salonu’nda yapılacak toplantıya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun AKP, CHP, MHP ve BDP’li üyeleri, Anayasa Platformu Üyeleri, yerel ve ulusal STK temsilcileri ile rassal olarak belirlenen, 7 bölgeden gençler katıldı.
 
“Türkiye Konuşuyor” sloganıyla yapılan toplantıda, halkın yeni anayasaya dair düşünce, talep ve beklentilerinin tarafsız, serbest ve medeni bir tartışma ve müzakere ortamında biraraya getirilmesi amaçlandı. Bu katkılar, sürecin sonunda TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na verilecek sonuç raporunda yer alacak.
 
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada “Bu güzel havada hafta sonunu geleceğimiz için zaman ayıran genç arkadaşlarımızın hepsini kutluyorum. Bu toplantıdan maddi bir menfaati ve çıkarı olmadan ülkenin geleceğini kendisine dert edinerek toplanan sizleri yetiştiren anne-babalarınıza teşekkür ediyorum.
Başta Meclis Başkanımıza ve siyasi partilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

-Kişi başına gelirde 25 bin dolar hedefi

Türkiye’de kişi başına gelirin yıllar içerisinde büyük artışlar kaydettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız. Kişi başı milli geliri 25 bin dolara çıkaracağız” diye konuştu..

Sistemin esasını anayasa olarak gördüklerinden söz eden TOBB Başkanı, yeni bir anayasa yapılmadan diğer kusurları düzeltmenin mümkün olmadığının altını çizdi.  “Bir dakika bile kaybedecek vaktimiz yok” diyen Hisarcıklıoğlu “Yeni anayasa kendimiz için, sizler için lazım. Bu ülkenin geleceği siz gençlersiniz. Onun için de yeni anayasada en çok söz söyleyecek sizlersiniz. Bu ülkenin geleceği sizlersiniz” dedi.

-Terzi millet olacak

Siyasilerin de anayasada terzinin milletin kendisi olması yönünde irade gösterdiğini kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu milletin anayasası olacak. Gençlerle Samsun’da olmak önemli. Çünkü Samsun bu Cumhuriyetin temelinin atıldığı yer.
Bu gün kendi geleceğiniz için söyleyeceksiniz. Bireyi esas alan bir anayasa olsun istiyoruz. Bugün ne varsa söyleyin. Hiç çekinmeyin. Bize ev sahipliği yapan başta Samsun valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Anayasa Platformu üyelerimize ve TBMM Başkanımıza teşekkür ediyorum”

 

-TBMM Başkanı Cemil Çiçek

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise konuşmasında, ''İlk defa halkın katılımıyla, halkın istekleri doğrultusunda yeni bir anayasayı yapabilmeliyiz'' dedi.


''Türkiye'nin özlediği tablo, bugün burada gördüğünüz tablodur'' diyen Çiçek, şöyle konuştu:


“Bu tablo Türkiye'nin arzu ettiği bir tablodur. Türkiye'nin en temel, en zor sorunlarının çözümü konusunda eğer bu tabloyu Türkiye'nin her tarafına yaygınlaştırabilirsek, farklı fikir ve düşüncelerde olsak bile nasıl burada uygarca düşüncelerimizi, beklentilerimizi, eleştirilerimizi ifade edebiliyorsak, emin olun Türkiye'deki bu atmosferi değil yıllarca, bir yıl bile bu havayı Türkiye'nin her tarafına egemen kılabilirsek, biz bu anayasayı da yaparız, Türkiye'nin yapıcı sorunlarını da çözeriz. Yapacağımız iş kadar önemli olan bu tablodur. Bunun iyi anlaşılması lazım. Halen yeteri kadar anlaşıldığı kanaatinde değilim.''
Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu herkesin söylediğini belirten

Çiçek, şunları söyledi:


 ''İhtiyaç var, talep var, tecrübe var, akademik birikim var, yani yağ var, un var, şeker var ve halkın yüzde 99'u Meclis'te temsil ediliyor. Bu defa bu işi başarmalıyız. İlk defa halkın katılımıyla, halkın istekleri doğrultusunda yeni bir anayasayı yapabilmeliyiz. Bu, özgüvenimizi artıracaktır, Türkiye'nin itibarını artıracaktır, Meclis'in itibarını daha da artıracaktır, siyasete güveni artıracaktır. Birlikte bir iş yapabilmenin onurunu, gururunu kendi vicdanımızda yaşayacağız ve yaşatacağız. Türkiye'nin bu tip başarılara da ihtiyacı var.'' 
     
    

-Anayasa Platformu’nda yer alan kuruluşlar

Anayasa Platformu’nda, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), HAK İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), MEMUR Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (T.KAMU-SEN), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Noterler Birliği (TNB), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yer alıyor.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA