TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

5G Sanal Konferansı, ABD Büyükelçiliği ve TOBB Sektör Meclisleri işbirliğinde yapıldı


19.11.2020 / AnkaraABD Büyükelçiliği ile TOBB bünyesindeki Telekomünikasyon, Yazılım ve E- Ticaret Meclisleri temsilcileri ‘GSM alt yapısı ve 5G konulu sanal konferansta’ biraraya geldi.​

Türkiye Telekomünikasyon Meclisi Başkanı Rıdvan Uğurlu’nun açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, 5G’nin sektöre getireceği avantajlar üzerinde duruldu.

 

TOBB Telekomünikasyon Meclis Danışmanı Halil Yalçın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde Baş Müsteşar olarak görev yapan Jeffrey M. Hovenier, cep telefonu alt yapısına ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu.

 

Hovenier, Türkiye’ye, GSM ve özellikle 5G yatırımlarında, Batılı şirketlerle işbirliği yapması önerisinde bulundu.

 

Elektrik Elektronik Mühendisleri 5G İnsiyatifi Enstitüsü Kurucu Eşbaşkanı Ashutosh Dutta tarafından 5G konusunda kapsamlı bir sunum yapıldı.

 

-Yerli baz istasyonu

 

ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı, Türkiye’nin geliştirdiği “yerli baz” istasyonu hakkında bilgi verdi. Halen, 71 ilde bin 300 baz istasyonu 3 operatöre hizmet veriyor, 1.5 milyondan fazla abone yerli teknolojilerle iletişim hizmeti alıyor. Türkiye’nin, gerek 4.5G gerek 5G’de çalışmalar yapan şirketlerinin yanı sıra KOBİ'lerin de bu süreçte etkin olarak yer aldığı, bu alanda yerli teknolojinin geliştirilmesine büyük önem verildiği kaydedildi.

 

Sanal Konferansa ABD, Finlandiya, Çekya Büyükelçilik temsilcileri ve ilgili sektör yetkililerinden oluşan yaklaşık 100 katılımcı katıldı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA