TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan ABD ile işbirliğinde ‘ekonomik boyutu’ güçlendirelim çağrısı


31.10.2011 / Washington ABDWashington’da başlayan Amerikan-Türk Konseyi'nin (ATC) 30'uncu yıllık konferansında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, , ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ile ilişkileri tanımladığı ''model ortaklığın'' herkes tarafından takip edilmesi gereken bir hedef olduğunu söyledi.​ ​

 

Amerikan-Türk Konseyi'nin (ATC) 30'uncu yıllık konferansına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile birlikte Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

Konferansta yaptığı konuşmada, model ortaklığın nasıl şekilleneceğine bakabilmek için iki ülkenin ekonomik yapı ve ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, 30 yıl önce çok farklı konumda olan Türk ekonomisinin bugün dünyanın 16. büyük ekonomisi haline gelmesi sürecini anlattı.

Türk ekonomisinin dönüşümünün bir gecede olmadığını, yıllar aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bu başarısının hem Türkiye hem de Arap Baharı'nın geleceği için önemli olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye modelinin bölgedeki diğer ülkeler için en ilham verici model olduğunu kaydetti.

-''Gelişen bağlara odaklanılmalı''

Türkiye'nin inovasyonun itici güç olduğu ekonomiye doğru dönüştüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki model ortaklığının, Türkiye'nin sahip olduğu bu yeni ekonomik yapılara göre inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, ''Eğer model ortaklık, Türk ekonomisinin dönüşümüne yardım etmekse ve inovasyonun itici güç olduğu ekonomiyi daha üst seviyelere çekmekse, iki ülke girişimcileri, yatırımcıları ve bilim adamları arasında gelişen bağlara odaklanmalı'' dedi.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki model ortaklığın istenilen noktada olmadığını ama bu konuda siyasi bir irade olduğunu ve bunun da özel sektör faaliyetleriyle desteklenmesi ve iş dünyasının da bu sürece katkı sağlaması gerektiğini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ABD pazarındaki payının artması için, Türk ile ABD firmaları arasında ortak ürünler üretilmesi ve karşılıklı teknolojinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
İki ülke arasındaki artan ivmeden yararlanmak gerektiğini de ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Daha fazla işbirliği için çaba göstermeye devam edelim ve bu stratejik işbirliğini ilişkilerimizin ekonomik boyutunu da güçlendirerek daha üst düzeylere taşıyalım'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin AB üyeliğinde ''fair'' ve sürekli bir çözüm için ABD'nin desteğine her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Terörle mücadelede iki ülke işbirliğine de değinen Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki her alandaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi ve ekonomik ilişkileri güçlendirerek stratejik işbirliğini daha üst düzeylere çıkarılması çağrısında bulundu.

-Diğer konuşmacılar

Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı Richard Armitage da, konuşmasında Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin son yıllarda daha da güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ABD Kongresi'nde sık sık gündeme gelen ve Türk-Amerikan ilişkilerinde sıkıntıya yol açan Ermeni tasarılarının bu sefer eskisi kadar gündemde olmadığına dikkati çeken Armitage, konuşmasında Türkiye'deki hızlı ekonomik büyümeden övgüyle bahsetti.
Armitage, Türkiye ile ABD arasında terör örgütü PKK konusundaki işbirliğine de değinerek, bu işbirliğinin daha da artması gerektiğini söyledi.

Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Haluk Dinçer de Türk ekonomisinin gelişmesinden bahsederek, Türkiye'nin yabancı yatırımlar için cazibe merkezi olmaya başladığını söyledi.
ABD ile Türk özel sektörü arasında son yıllarda gelişen ilişkileri etkileyici bulduğunu belirten Dinçer, ama Türkiye'ye daha fazla ABD'li yatırımcı beklediklerini kaydetti.
Dinçer, ''Amerikalı arkadaşlarımızla ilişkilerimizin daha gelişeceğini ve daha üst düzeylere çıkacağını umuyorum'' dedi.

-Tuncay Özilhan'a ödül

Açılışta, Anadolu Grubu kurucularından Tuncay Özilhan'a ''Seçkin Kariyer Ödülü'' verildi.
Özilhan konuşmasında, ''Türk iş hayatına yaptığım katkılardan ötürü verdiğiniz ödülden çok etkilendim ve onur duydum. Sanki emeklilik hediyesi gibi geldi ama benim emekli olmaya niyetim yok, bunun için daha çok gencim'' esprisini yaptı.

Kariyerine ilk başladığı 1970'lı yılların Türkiye’sinin çok farklı olduğuna değinen Özilhan, Anadolu Grubu'nu bugünkü konumuna getirmenin o dönem hayallerinde bile olmadığını söyledi.

''O zaman dünyamız sadece Türk pazarıyla sınırlıydı, bugün ise birçok ülkedeki varlığımızla gurur duyuyoruz, küresel markalarla yakın ortaklıklar kuruyoruz'' diyen Özilhan, şirket faaliyetleri hakkında bilgiler verdi ve ABD merkezli bazı uluslararası şirketlerle ortaklıklarına değindi.

ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde, John Hopkins Üniversitesi'yle sağlıkta kurdukları ortaklığın da Amerikalılar ile Türkler arasında yeni özel köprü kurulmasına katkı sağlayacağını anlatan Özilhan, böylece sadece birlikte iş yapmayı değil, halklar arasında ciddi işbirliğini geliştirmeyi amaçladıklarını anlattı.

Özilhan, bugün ulaştıkları başarılarıyla hem ulusal hem de küresel olarak geldikleri noktadan çok mutlu olduklarını ve geleceğe dair da heyecanlı olduklarını kaydederek, bu başarılarının Türkiye'nin küreselleşen girişimciliğiyle de yakın bağlantılı olduğunu söyledi.
Konferansta, Coca Cola firmasının Van depremi dolayısıyla 1 milyon dolar yardım göndereceği de açıklandı.

 

 -ABD’li Bakan Yardımcısı Philip GordonABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon da Amerikan Türk Konseyi'nin (ATC) 30. yıllık konferansı dolayısıyla düzenlenen panelde yaptığı konuşmada bölgedeki birçok meselede Türkiye'den daha önemli bir ortakları olmadığını belirterek, ''Tam olarak aynı görüşü paylaşmadığımız konularda da Türk muhataplarımızla samimi diyalog içinde olmayı sürdürüyoruz. Üzerinde birlikte çalıştığımız konular, ortak dış politika gündemimizin ne kadar geniş boyutta olduğunu gösteriyor ve bu gündemi daha da geliştirmek arzusundayız'' dedi.

Konuşmasına Van'daki depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başlayan Gordon, terör örgütü PKK'nın Çukurca'da düzenlediği hain saldırıda şehit düşen Türk askerleri için de başsağlığı diledi.

Gordon, ABD'nin, terör tehdidiyle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu ve iki ülke olarak bu ortak tehdide karşı yakın işbirliği gösterdiklerini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığındaki görevi çerçevesinde sorumlu olduğu 50 ülke arasında, sadece bölgesel değil, tüm dünya genelindeki konularda Türkiye'den daha yoğun ilişki içinde oldukları başka bir ülkenin bulunmadığını belirten Gordon, ''Bölgedeki birçok meselede Türkiye'den daha önemli bir ortağımız yok'' dedi.

Gordon, Libya konusunda iki ülke olarak çok yakın çalıştıklarını örnek gösterdi ve Suriye konusunda da Türkiye ile çok yoğun bir diyalog içinde olduklarını söyledi.

Gordon, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin de daha derin boyutlara ulaşmasının önemini dile getirdi.

-Türkiye ve İsrail'e uzlaşı çağrısı-


Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği alanlarını uzun bir listeden oluştuğunu kaydeden Gordon, bununla birlikte, aralarında görüş farklılıkları olan ya da üzerinde daha çok çalışmaları gereken konular da bulunduğunu söyleyerek, Türkiye-İsrail ilişkilerinde yaşanan gerilemeden bahsetti.

Gordon, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için verilen çabalarda şu ana kadar tam bir başarı kaydedilememesinden hayal kırıklığı duyduklarını söyledi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA