TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan kadın girişimcilere tam destek


16.06.2011 / AnkaraKadın girişimciler başarılarıyla ‘rol model’ olmaya devam ediyor. Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Daştan, Ankara Siteler’de açılan ve kendilerinin ürettikleri ve pazara sundukları ürünleri içeren Lazenza Proje Tasarım Mağazası ile kadınların girişimcilik başarılarına bir yenisini ekledi.​ ​


Özgün tasarımlarla yapılan çeşitli mobilya ve aksesuar ürünlerini içeren mağazanın açılış törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir’in yanı sıra pek çok davetli katıldı.


Hisarcıklıoğlu açılışta yaptığı konuşmada, yoğun yağmura da işaret ederek, “Rahmetin ve bereketin bol olduğu böyle bir günde, yeni bir bereket kapısını hep beraber açıyoruz” dedi.


TOBB olarak özellikle kadın girişimcilere büyük önem verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sevgi hanım gibi başarı hikâyeleri, genç kızlarımız için rol model olmalı. Biz kadın girişimcilerimiz için her türlü desteği vermeye hazırız ve veriyoruz da. Türkiye’nin en geniş katılımlı kadın örgütünü kurduk. Kadınlarımızın başarı öykülerini basınımız daha fazla yansıtmalı.” ifadesini kullandı.


-ASO Başkanı Nurettin Özdebir


ASO Başkanı Nurettin Özdebir de açılışta yaptığı konuşmada “Bugün bizim için önemli bir gün. Türkiye’nin kalkınması için, kullanmadığımız yarı gücümüz olan kadın girişimcilerin yeni bir işyeri açması çok önemli. Bütün kadınlarımıza bu gibi girişimler örnek olmalı” dedi.


Kadın girişimci sayısının artmasını istediklerini anlatan Özdebir,  Siteler’in de yeniden mobilya sektörü için marka haline gelmesini çok önemsediklerini bildirdi.


-Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Daştan
Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Daştan ise konuşmasında kendi ürettikleri ürünleri kendilerinin pazara sunduklarını belirtirken, “Bu yağmurlu günde bereketli bir açılış olmasını diliyorum” diye konuştu.


-Hisarcıklıoğlu, soruları yanıtladı


Açılışın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, seçim sonuçlarını değerlendirirken, insanoğlunun bulduğu en üst yönetim şeklinin demokrasi olduğunu belirterek, ''Demokrasiye inanıyorsanız, halkın iradesi nasıl tecelli etmişse herkes ona saygı duymak durumunda. Halk da iradesini gösterdi. Buna hepimizin, hem  ülkemizin, hem  ülkemiz dışındaki herkesin saygı duyması lazım'' dedi.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Daştan'ın sahibi olduğu Lazenza Mobilya Mağazasının açılış töreninde gazetecilerin seçim sonuçlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Seçimlerin Türkiye'ye hayırlar getirmesi dileğinde bulunan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:


''Eğer demokrasiye inanıyorsanız, insanların yönetimi için insanoğlunun bulduğu en üst şey demokrasi. Bundan daha üstün bir şey yok. O zaman demokrasiye inanıyorsanız halkın iradesi nasıl tecelli etmişse herkes ona saygı duymak durumunda. Halkta iradesini gösterdi. Buna hepimizin, hem ülkemizin, hem ülkemiz dışındaki herkesin saygı duyması lazım.


Bundan sonra önümüze bakmamız lazım. Türkiye önüne bir hedef koydu. 2023 Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasında olmak. Yani bu sadece ülkenin zenginleşmesi değil, halkında zenginleşmesi demektir. Bugünkü gelir düzeyinin ikiye katlanması demektir. Hedef bu. Bu hedef doğrultusunda, inşallah esas yol haritamızı önümüze koyup, bunu yapıyor olmamız lazım. Bunda da en önemli unsur bu dönemde 2023 hedeflerine, Cumhuriyet'in 100. yıl hedeflerine ulaşılabilmesi için öncelikle yeni bir anayasa yapılması noktasında herkes mutabakat içinde.''


Türk iş aleminin başkanı olarak 11 yıldır kendilerinin de bunu söylediğini belirten Hisarcıklıoğlu, ilk defa bu konsensüsün sağlanmış olmasından da memnuniyet duyduklarını anlattı. ''Bunu Türkiye'nin birlik ve beraberliğine halel getirmeyecek şekilde hazırlayıp, tasarlayıp önümüze koyabilirsek, bundan 74 milyon artı sadece bizim ülkemiz değil, bize gözünü dikmiş olan balkanlar dahil olmak üzere Kuzey Afrika, Ortadoğu, Orta Asya olmak üzere bütün hepsinin umudu olmaya inşallah devam edeceğiz'' dedi. Önlerindeki dönemin birinci gündeminin bu olduğunu tekrarlayan Hisarcıklıoğlu, bu konunun birlik ve beraberlik içerisinde çözülmesini istediklerini bildirdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA