TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Sayın Atambayev’e TOBB ETÜ Fahri Doktorası sunmaktan büyük memnuniyet ve onur duyuyoruz”


27.04.2011 / AnkaraTOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev’e uluslararası ilişkiler alanındaki eşsiz liderliği ve bu alanda yaptığı etkin çalışmalar nedeniyle, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Fahri Doktorası sunmaktan büyük memnuniyet ve onur duyduğunu söyledi.​ ​

 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ); ülkesinde ve bölgesinde demokratik prensiplerin yerleşmesi, bölge ülkeleri arasında barış ve istikrarın sağlanması yönündeki başarılı çalışmaları, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine yaptığı değerli katkılar ve Türk Dünyası’na hizmetlerinden dolayı Kırgızistan Cumhuriyeti Başbakanı Almazbek Atambayev’e  ‘Uluslararası İlişkiler’ alanında ‘Fahri Doktor’ ünvanı verdi.

TOBB ETÜ Sosyal Tesislerinde gerçekleşen törende bir konuşma yapan TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bugün bizim için gerçekten özel bir gün. Köklü tarihi dostluk ve kardeşlik bağlarımız olan Kırgızistan’ın değerli Başbakanı Sayın Almazbek Atambayev’in uluslararası ilişkiler alanındaki eşsiz liderliği ve bu alanda yaptığı etkin çalışmalar nedeniyle kendisine, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Fahri Doktorası sunacak olmaktan büyük memnuniyet ve onur duyuyoruz” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan Başbakanı Atambayev’in, Kırgız hükümetinde, Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı olarak da görev yaptığını vurgulayarak, “Değerli bir lider olmasının yanı sıra Sayın Başbakan, bu tecrübelerinden dolayı iş dünyasını da yakından tanımaktadır. Sayın Başbakan ülkesinde, demokratik sistemin sağlamlaşması yönündeki yoğun çabaları, bölgesinde barış ve istikrarın temini, dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki kararlılığı ile bu unvanı alma konusunda üstün bir liyakata sahiptir” şeklinde konuştu.

Atambayev’in, Türkçe konuşan halklar arasındaki işbirliğine büyük önem verdiğini ve bu çerçevede, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yaptığı çalışmaları büyük takdirle izlediğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

“Sayın Başbakan Almazbek Atambayev, 2010 yılında Türkiye’de katıldığı bir toplantıda, “Türkiye kardeş ülke, kökümüz bir. Kırgızistan ata vatan, burası anavatan. Buraya gelmezsek ayıptır.’’ sözü ile iki ülke arasındaki kardeşliği vurgulamış, ilişkilerimizin sağlam ve köklü yapısını çok net bir şekilde ifade etmiştir.

1991 yılında Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olan Türkiye ile Kırgızistan arasında, o dönemden bu yana devam eden yakın ilişkiler, her iki ülke iş çevrelerinin başarılı çalışmalarıyla pekiştirilmektedir. Sayın Başbakan’ın az önce aktardığım sözlerinden de çok açık görüldüğü gibi, dost ve kardeş ülkelerimiz arasında, asırlar öncesine dayanan derin tarihi ve kültürel bağlar mevcuttur. Bunun ticari ve ekonomik ilişkilerimize daha fazla yansımasını istiyoruz. 

Türkiye, Kırgızistan’ın ihracat yaptığı ilk 10 ülke arasında 8. sırada; Kırgızistan’ın ithalatında ise ilk 10 ülke arasında 9. sıradadır. Bu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz, ancak birlikte daha fazlasını yapabileceğimizi biliyoruz”.

Atambayev’in, Bişkek'teki 'Endüstri Modası: Ürün ve Teknoloji" tekstil fuarı açılışında, tekstil sektöründe Türkiye'yi örnek alacaklarını söyleyerek, Türkiye'nin tekstil sanayisindeki başarısının kendileri için örnek teşkil ettiğini aktardığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türk iş dünyası kardeş ülke işadamları ile bu sektörde işbirliğine açıktır. Kırgızistan’da halen aktif olarak faaliyet gösteren 300 Türk firmasının toplam 250 milyon doları aşan yatırımı mevcuttur” dedi.

Türk yatırımcıların, Kırgızistan’da gıda sektörüne büyük yatırımlar yaptığını belirten TOBB Başkanı, mobilya, bankacılık, paketleme, plastik, eğitim ve inşaat malzemeleri üretimi, marketçilik, turizm acenteliği, eğitim işletmeciliği gibi sektörlerin de potansiyel işbirliği alanları olduğunu söyledi.

- “İşbirliği imkânlarının Türk işadamları tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyorum”

TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Kırgızistan ile hem müteahhitlik hizmetleri, hem de enerji sektöründeki yatırımlar bakımından işbirliği imkânları bulunduğuna, bu imkanların, Türk işadamları tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyorum.

Bu hususta sizin desteğiniz özellikle büyük önem arz etmektedir. İş dünyasını yakından tanıyan ve geniş vizyonlu bir lider olarak, ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artması için, biz işadamlarının önünü açmanızı bekliyoruz. Bu kapsamda, ziyaretiniz çerçevesinde varılan vize mutabakatının önemini de vurgulamak isterim. Vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması ve TIR şoförleri için sınırda vize kolaylığı sağlanması, ticari ve ekonomik ilişkilerimize ivme katacak önemli gelişmelerdir.

Yakın zamanda bir demecinizde, Türkiye’nin bir kutup yıldızı olduğunu, ne kadar büyür ve gelişirse kardeşlerinin önünü de o kadar açacağını vurgulamıştınız. Bu, bizim de yürekten katıldığımız bir tespittir. Türkiye olarak, özellikle son 10 yılda, özel sektöre dayalı olarak çarpıcı bir ekonomik gelişme sergiledik. 2010 yılında yüzde 8,9 gibi yüksek bir büyüme performansı elde ettik. Milli gelir düzeyinde, özel sektör yatırım ve istihdamında, tüm zamanların en üst seviyesine ulaştık.

Lojistik alanında ABD’den sonra en büyük karayolu nakliye filosuna sahibiz. Turizmde dünyanın en çok tercih edilen ilk 7 destinasyonundan birisiyiz. Dünyanın en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketleri sıralamasında, şirket sayısı bazında, Çin’den sonra ikinci sıradayız. Müteahhitlerimiz, son 30 yılda, 81 ülkede toplam 200 milyar dolar değerinde, 6 bine yakın proje üstlenmişlerdir. Bugüne kadar Türk müteahhitlik firmaları Kırgızistan’da 529 milyon dolar değerinde 34 proje üstlenmişlerdir. 2009 yılında 90 milyon dolarlık 4 adet proje üstlenilmiştir. Son 5 yılda Türkiye’ye 80 milyar dolar küresel sermaye yatırımı yapılırken,  Türk özel sektörünün de 25 milyar dolara ulaşan yurtdışı yatırımları bulunuyor.”

- “Size fahri doktora vermek bizim için bir onurdur”

İtalya ile Çin arasındaki sanayi devinin Türkiye olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Otomotiv sektörü ile iki yıl önce Japonya’yı ziyaret etmiştik. Toyota yetkilileri 27 ülkede operasyonları olduğunu Türkiye’de sıfır hata ile üretim yaptıklarını söylediler. Yine Makedonya’da Türkiye’de üretilen Renaultlar Fransa’da üretilenlerden daha yüksek değere satılıyor. Bizde doğal gaz yok petrol yok ama Allah bize müteşebbis ruh vermiş. Sizlerle aynı geni taşıyoruz. Petrol doğalgaz devletleri zengin eder halkları zengin etmek için ticaret ve yatırım yapmalıyız. Bizim önümüzü açın. İki ülkede iş konseyleri var ne zaman çağırırsanız geliriz. Size fahri doktora vermek bizim için bir onurdur” dedi.

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev’e ‘Fahri Doktor’a diploması, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak tarafından takdim edilirken, cüppesi de TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından giydirildi.


-Atambayev: "Türk Birliği Kurulacak"

Hisarcıklıoğlu'nun cüppesini giydirmesinin ardından bir konuşma yapan Kırgızistan Başbakanı Atambayev, Türkiye'de çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi. Türk-Kırgız dostluğuna tarihten örnekler vererek konuşmasına devam eden Atambayev, "Biz Türk'üz, tarihimiz bir" diye konuştu.

Şimdi önlerinde zorluklar olsa da Türk cumhuriyetlerinin gelecekte yeniden ayağa kalkacağını kaydeden Atambayev, Kırgızistan'ı da yıllar boyu "hırsızların yönettiğini, halkın zenginliklerini çaldığını" söyledi.

Vizesiz rejim nedeniyle çok mutlu olduklarını belirten Atambayev, "İnanıyorum ki gelecekte sadece Türkiye ile Kırgızistan arasında değil, bütün Türk cumhuriyetleri arasında vize olmayacak. Türk Birliği kurulacak" dedi.

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 4 yıl önce Tataristan'a yaptığı ziyarette, "Rusların yüzünü kazırsanız altından Tatarlar çıkar" dediğini hatırlattı ve Tatarların aslında Türk olduğunu söyleyerek, o zaman Rusların da aslında Türk olduğu esprisini yaptı. Atambayev, "Artık bahar geldi. Baharda otlar asfaltları bile delerek yüzeye çıkar. Türk milletleri de şimdi zorluklar çekiyor, ama inanıyorum ki ilk kardelen Türkiye'yi diğerleri de izleyecek ve Türkiye'nin geleceği parlak olacak" diye konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA