TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu ve Türkiye-AB KİK üyeleri KKTC’de siyasi parti ve STK temsilcileriyle buluştu


20.04.2011 / Lefkoşa KKTCTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) heyeti Lefkoşa’da, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen dört siyasi parti başkanıyla ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle iki ayrı toplantıda bir araya geldi.​ ​Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri kapsamında 1996 yılında işveren ve işçi örgütleri tarafından oluşturulan Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi, yılda dört kez yaptığı kendi içindeki toplantılardan birini yapmak için KKTC'ye gitti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyet Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı ile buluştu.
Meclis Şeref Salonun'daki görüşmede, görüşmede, komiteyi oluşturan işçi ve işveren örgütleri başkanlarıyla Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez da hazır bulundu.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu görüşmede yaptığı konuşmada, Komite'nin, Türkiye-AB arasında hükümetler ve parlamentolar arasındaki komiteler dışında kalan üçüncü komiteyi oluşturduğunu söyledi.
Hisarcıklıoğlu, Komite'nin kurulmasıyla hem AB'deki muhataplarıyla hem de kendi aralarında süreç açısından öğretici bir dönem yaşadıklarına ve yaşamaya devam ettiklerine işaret ederek, ilk olarak çıkarları çatışan gruplar olarak aynı masa etrafında toplanarak konuşabilmeyi öğrendiklerini belirtti.
Komite'nin işveren ve sendika temsilcilerinden oluştuğunu belirten Hisarcıklıoğlu, KKTC'de yapılacak toplantı nedeniyle buradaki son durumla ilgili olarak yetkililerden bilgi alma olanağı bulacaklarını kaydetti.

-KKTC’deki 4 parti’nin liderleri ile görüşme

Anamuhalefet CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, TOBB başkanlığındaki heyeti görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, ''AB ile diyalogda önemli bir devinim yaratan'' Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi'nin çalışmalarında başarı dileğinde bulundu.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, Komite'nin AB ile sürdürülen görüşme sürecinde önemli olduğunu belirterek, Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin gelişmesinin Kıbrıs Türk halkı dahil herkesin çıkarına olduğunu söyledi.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, farklı yaklaşım ve çözüm önerileri olsa da burada 4 siyasi partinin bir araya gelerek ortak konularda birlikte hareket edebildiklerini anlatarak, bunun Türkiye'deki siyasi partiler tarafından da örnek alınmasını diledi.
Denktaş, işveren ve işçi örgütlerinin biraraya gelmesinin önemli olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta da benzer biraraya gelişlerin önemli olduğunu kaydetti.

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da, Türkiye'nin değil, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, büyüyen, bölgesinde güç olan, ekonomisi gelişen Türkiye'nin KKTC için de önemli olduğunu vurguladı.

Avcı, AB'nin Kıbrıs Türküne verdiği sözleri yerine getirmediğini anlatarak, Türkiye'nin bu nedenle de Kıbrıs Türkü için önemli olduğunu, onun desteğiyle KKTC'nin yoluna güvenle devam edeceğini kaydetti.


-STK’larla görüşme


Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi toplantısı için KKTC'de bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyet, sendika ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle de bir araya geldi.
Lefkoşa Merit Otel'de yer alan toplantıya, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da katıldı. Görüşme basına kapalı yapıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA