TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ukrayna ile ticarette hedef 10 milyar dolar


15.12.2021 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Ukrayna’nın Yatırım Ajansı ‘UkraineInvest’ CEO’su Sergiy Tsivkach ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.​

Toplantıya, TOBB ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası arasında kurulan Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyelerinin yanısıra; Onur Taahhüt Taşımacılık İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Çetinceviz, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Toprak Mahsülleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tarım Meclisi Başkanı Ülkü Karakuş, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Natalia Lopatina ve iş insanları iştirak ettiler.

 

Toplantının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticari ilişkilerin giderek geliştiğini, 2021 yılının ilk on ayında, pandemi şartlarına rağmen ihracatta yaklaşık % 70 oranında artış yaşandığını belirtti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Ukrayna’nın 10 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefi belirlendiğini ifade etti.

 

Serbest Ticaret Anlaşması’nın en kısa sürede imzalanarak yürürlüğe girmesinin önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Şu an itibarıyle Ukrayna’da 700 civarı Türk firması olduğunu ve 4,1 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu olduğunu; Türkiye’nin son 5 yıllık süreçte Ukrayna’ya en fazla yatırım yapan ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

 

- Tsivkach ’den Türk yatırımcılara davet

 

Ukrayna’daki yatırım fırsatları üzerine bir sunum gerçekleştiren UkraineInvest CEO’su Sergiy Tsivkach ise, daha fazla Türk yatırımcıyı Ukrayna’da görmek istediklerini ifade etti.

 

Gerçekleşen açılış konuşması ve sunumum ardından katılımcılar Türkiye-Ukrayna ticari ve ekonomik ilişkileri ile Ukrayna’daki yatırım fırsatları hakkında görüş alış verişinde bulundular.

 

- Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun yapısı

 

Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası (UCCI) tarafından 2019 yılında kuruldu. Oda'nın Türkiye tarafı Başkan ve üyeleri TOBB, Ukrayna tarafı da UCCI tarafından belirleniyor. Yıllık ekonomi zirveleri, ortak yönetim kurulu toplantıları, iş forumları, iş görüşmeleri ve Türkiye-Ukrayna iş ilişkilerini geliştirmeye dönük çalışmalar, Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun ana çalışma alanlarını teşkil ediyor.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA