TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Avusturya’daki Türk girişimcilere seçme ve seçilme hakkı


04.02.2011 / Brüksel Belçika​ ​

Eurochambres Başkanlık Divanı toplantısına katılmak üzere Brüksel’e giden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avusturya Ekonomi Odası Başkanı Christoph Leitl ile Avusturya’daki Türk girişimcilere yeni haklar kazandıracak ortak bir deklarasyona imza attı. Deklarasyonla, Avusturya’da yerleşik girişimcilerin, Avusturya veya Türk vatandaşı olmalarına bakılmaksızın, Avusturya Ticaret ve Sanayi Odaları seçimlerinde aday olabilmesi ve seçimlerde oy kullanabilmesinin önü açılıyor.
 

Avusturya genelinde Türk veya Türk asıllı Avusturya vatandaşlarınca işletilen 4 bin şirket faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 300 milyon Euro’luk ciroya sahip bu  işletmelerde 20 bin kişi istihdam ediliyor. Türk şirketleri ağırlıklı olarak gıda ve perakende sektöründe yoğunlaşıyor.

 

İmzalanan deklarasyonun mevzuattan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir girişim olduğuna işaret eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘’Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım süreci ve Avusturya’nın pozisyonu göz önünde tutulduğunda, imzalanan metnin, iş dünyasının bütünleşme noktasında geldiği aşamayı ortaya koyması açısından son derece önemlidir. Deklarasyonu hayata geçirebilirsek Avrupa’da ilk kez girişimci Türk vatandaşları, oda seçimlerine girme hakkını elde edecek’’ dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, başkan yardımcılığını yürüttüğü Eurochambres yönetiminde Christoph Leitl ile birlikte çalışıyor.

 

Hisarcıklıoğlu, Brüksel programı kapsamında bugün Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile biraraya gelecek.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA