TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB'dan istihdam teşvikleri uzatılsın çağrısı


05.12.2012 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 5084 sayılı 'Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Ka​nun'un istihdam teşvikleriyle ilgili uygulamasının uzatılması gerektiğini belirterek, ''31 Aralık 2012 tarihinde sona erecek bu uygulamanın süresinin uzatılmasıyla ilgili olarak, Anadolu'daki KOBİ'lerden yoğun bir talep var'' dedi.​ ​

 

Hisarcıklıoğlu, 5084 sayılı ''Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun''un istihdam teşvikleriyle ilgili uygulamasının uzatılması gerektiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, 31 Aralık 2012 tarihinde sona erecek bu uygulamanın süresinin uzatılmasıyla ilgili olarak, Anadolu'daki KOBİ'lerden yoğun bir talep olduğunu vurguladı.

Bu yasa sayesinde kayıtlı çalışan sayısında önemli artışlar olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ''5084 sayılı Teşvik Kanunu ile 49 ilde 10 ve üzeri işçi istihdam eden tüm işyerleri için uygulanan sigorta primi işveren hissesi desteğinin uygulama süresi 31 Aralık 2012 tarihinde bitiyor. Söz konusu teşvik uygulaması özellikle emek yoğun çalışan KOBİ'lerimizin girdi maliyetleri düşürmüş, böylece yeni yatırımlar yaparak istihdamlarını artırmalarını sağlamıştı. Yine bu düzenleme sayesinde Anadolu'da pek çok KOBİ'miz küresel piyasalara açılarak ihracat yapabilme fırsatı buldular. Kayıtlı çalışan sayısında da son 5 yılda ciddi artışlar yaşandı'' diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, şu an küresel ekonominin henüz durgunluktan çıkmadığını ve iç piyasada da yavaşlama yaşandığını dile getirerek, bu uygulamanın yıl sonunda bitecek olmasının, özellikle Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde işsizlik ve sosyal huzur anlamında sıkıntılara neden olacağını söyledi.

Ayrıca yeni ve eski teşviklerden yararlanan firmalar arasında, teşvikten yararlanmaya devam edenler ve teşvik dışında kalanlar şeklinde haksız bir rekabet ortamı doğacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, ''Ekonomik büyüme ivme kaybederken, yatırım ve istihdam hacimleri durağanlaşırken, kendi ayağımıza çelme takmayalım. Hükümetimizin, üretim ve yatırım yapmasına devam etmesi noktasında reel sektörümüze moral aşılamaya devam etmesinde büyük fayda görüyoruz. Bu uygulamanın süresinin uzatılması, hem KOBİ'lerimizin üretim, istihdam ve ihracatlarının devamı, hem de kayıtlı ekonomi açısında kazanç olacaktır'' dedi.

-Kanun Hakkında

5084 sayılı ''Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun'', 2004 yılında yürürlüğe girdi. İlk dönem uygulama süresi 31 Aralık 2009 yılında sona erdi. Daha sonra TBMM'de kabul edilen bir kanun değişikliği ile 5084'ün istihdam desteğine ilişkin hükümleri 31 Aralık 2012 tarihine kadar uzatıldı.

İstihdam teşviki 5084'ün kapsama alanındaki 49 il ve 2 adada (Bozcaada ve Gökçeada) bu yılı sonuna kadar geçerli olacak.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA