TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Cengiz Delibaş: “Sanayicimizin rekabetçiliğini koruyabilmesi, yeşil dönüşümü gerçekleştirebilmemize bağlı”


02.05.2023 / TOSYÖV tarafından TOBB, TİM ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen 18. KOBİ Zirvesi “Sürdürülebilir Yeşil Dönüşüm” temasıyla gerçekleşti.​

Zirveye; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu, TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Av. Osman Deveci, İkitelli OSB (İOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keskin’in yanı sıra kamu, akademi, iş dünyası temsilcileri, STK’lar, iş insanları, girişimciler ve KOBİ’lerin yöneticileri katıldı.

 

TOBB’u temsilen Zirveye katılan TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, açılış konuşmasında, pandemi, savaş ve deprem gibi olumsuzluklara rağmen ekonomimizin ayakta kalmasının KOBİ’lerimizin üretim gücü ve dinamik yapısı sayesinde olduğunu söyledi.

 

KOBİ’lerin rekabet gücünü artırırken, çevreyi korumanın önemine de vurgu yapan Cengiz Delibaş, bütün dünyanın gündeminin yeşil dönüşüm olduğunu anlattı.

 

Bu çerçevede, yeşil ve dijital dönüşümün çağında 18. KOBİ Zirvesinin temasını takdirle karşıladığını belirten Delibaş, ülkemizin ekonomisi, sanayicimizin rekabetçiliğini koruyabilmesi, dış ticaretimize devam edebilmemiz gibi etkenlerin zamanın ruhunu yakalayarak, özellikle Avrupa Birliği ile uyum halinde bir yeşil dönüşümü gerçekleştirebilmemize bağlı olduğunu ifade etti.

 

Cengiz Delibaş, Türkiye’nin yeşil dönüşüm konusunda çok yol aldığını ve daha yapılacak çok daha büyük atılımlar olduğunu belirterek, KOBİ’lerimizin büyük kısmının AB’nin tedarik zincirinde yer aldığını ve oyun dışı kalmamak için dönüşmek zorunda olduklarını anlattı.

 

TOBB’un yeşil ve dijital dönüşümü öncelikli çalışma alanı olarak belirlediğini hatırlatan Delibaş, TOBB olarak yapılan çalışmalara değindi. Özellikle iklim ve çevre portalında yakında kullanıma açılacak karbon ayak izi yazılımının KOBİ’ler için büyük kolaylık sağlayacağını ifade etti.

 

Açılış konuşmalarının ardından, ‘Sürdürülebilir Yeşil Dönüşüm’, ‘Yeşil Dijital Dönüşüm’, ‘Yeşil Çözümler’, ‘Yeşil Finansman ve Destekler’ konulu paneller gerçekleştirildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA