TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi 55 yaşında


21.02.2012 / Ankara21 Şubat 1957 tarihinde ilk sayısı yayımlanan Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi 55 yaşında. Ticari işletmelerin kanuni zorunluluk gerektiren tüm ilanlarının yayımlandığı Gazete’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, günlük ortalama 844 sayfa yayımlanan ve internet üzerinde günde 1 milyon sayfadan fazla görüntülenen Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin gelişen teknolojiye paralel bir çizgide hizmet verdiğini vurguladı. ​ ​


Hisarcıklıoğlu, “Gazete çalışanlarını kutluyor ve yarım asrı aşan yayın hayatı sürecinde tüm emeği geçenleri saygı ve minnetle anıyoruz” ifadesini kullandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

21 Şubat 1957 tarihinde ilk nüshası yayımlanan Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi, ilk günkü azmi, yılların vermiş olduğu tecrübesiyle ve gelişen teknolojinin sağlamış olduğu en ileri imkânlarla faaliyetlerini sürdürmektedir.

55’inci yaşını kutlayan ve baskı sayısı 8 bini geçen Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin ilk nüshasında, ‘Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından tatil günleri dışında her gün Ankara’da çıkarılır’ açıklamalarına yer verilerek hukuki dayanaklar kamuoyuna duyurulmuştur.

İlk nüshası beş sayfa olarak yayımlanan Gazete’nin günümüzde sayfa sayısı günlük ortalama 844’e, ilan sayısı ise günlük ortalama 2646’ya yükselmiştir. Bu artış ve değişen teknolojiye paralel olarak Gazete www.ticaretsicil.gov.tr adresinden erişilebilen bilgi portalıyla da kamuoyuna hizmet vermektedir.

Gazete’de yayımlanan ilanlara aynı gün erişim hizmeti de sunulan Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Bilgi Portalı’nın aktif olarak 337.613 üyesi bulunmakta olup, günlük olarak 1.000.000’dan fazla Gazete sayfası görüntülenmektedir.

Ülkemizde faaliyet gösteren ticari işletmelerin kuruluşundan kapanışına kadar ilgili mevzuat çerçevesinde; yayımlanması zorunlu olan tüm ilanları ticari hayatın güvenilirliğini sağlamak için Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanmaktadır.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi, Resmi İstatistik Programı kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce açıklanan “Kurulan ve Kapanan Şirket İstatistiklerinin” veri kaynağını oluşturmaktadır.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına ilk sahibi Oktay Dizdaroğlu ve ilk Mesul Müdürü Mazhar Sensun ile Gazete’nin yarım asrı aşan yayın hayatı sürecinde emeği geçen tüm çalışanları saygı ve minnetle anılmaktadır.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA