TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tekstil ve İklimlendirme sektörleri için yeşil mutabakat eğitimi verildi


13.06.2022 / AnkaraAvrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında hazırlanan ve Türkiye’yi de önemli ölçüde etkileyecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasına (SKDM) firmaları hazırlamak için tasarlanan eğitim serisi devam ediyor.​

Tekstil sektörü için 9 Haziran 2022, iklimlendirme sektörü için 10 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen eğitimlere; oda/borsalardan, sektör meclislerinden tekstil ve iklimlendirme firmaları ve kamu kurumlarından katılım sağlandı.

 

Eğitimlerin açılış konuşması Sektör Meclisleri Müdürü Ayşe Çelebi Doğan tarafından yapıldı. Doğan; Yeşil Mutabakat konusundaki sektörel eğitimlerin Gübre sektörü ile başladığını ifade ederek, bu eğitimlerin diğer sektörler için de düzenleneceğini belirtti.

 

Eğitimlerin ilk bölümünde genel bir çerçeve sunularak; Paris Anlaşması ve Yeşil Mutabakat İlişkisi, Fit For 55 Paketi İçeriği, Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması kapsamı, uygulama ve geçiş süreci, ülkemiz ve eğitime konu sektörler açısından riskler ve fırsatlar anlatıldı.

 

İkinci bölümde ise sektör özeline inildi. SKDM ile ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzi İlişkisi,  hesaplama için izlenecek adımlar, ISO 14064-1:2018 standardına göre ihtiyaç duyulan veriler ve hesaplama faktörleri, emisyonların kategorilere ayrılması, SKDM kapsamına girmeyen tesislerin durumu konularında bilgi verilerek, ihtiyaç duyulan verilerin nerden ve nasıl elde edileceği, emisyonların doğrulatılmasının nasıl olacağı gibi sorulara cevap arandı. Tekstil sektörü için AB'nin yeni tekstil stratejisi ve ülkemize yansımaları anlatıldı.

 

Son olarak soru ve cevap oturumunun gerçekleştirilmesinin ardından eğitim sona erdi.

 

Yeşil Mutabakat sektörel eğitimleri, önümüzdeki dönemlerde SKDM’den etkilenmesi beklenen diğer sektörler için de devam edecek.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA