TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Mart ayı toplantısını gerçekleştirdi


25.03.2021 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Mart ayı toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan A. Sadıkoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Ebiçlioğlu’nun başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​

Toplantı gündemi kapsamında; yeni enerji etiketi geçişine yönelik piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Melik Hüseyin Hamidioğulları tarafından bilgilendirme yapıldı.

 

Bakanlık; televizyon, buzdolabı, çamaşır makineleri ve bulaşık makinelerinde yeni enerji etiketi tebliğlerinin kısa süre içinde yayınlanacağı ve tebliğlerin yürürlüğe girmesi ile beraber, tedarikçilerin eski enerji etiketli ürünleri piyasaya arz edemeyeceği bilgisini verdi.

 

Satıcılarda yeni enerji etiketine yönelik gözetim faaliyetinin Nisan ayında başlayacağı ve belirli aralıklarla bu faaliyetlerin yoğunlaştırılmasının planlandığı belirtildi. Denetim faaliyetlerinin ise ilk aşamada yeniden etiketlendirilemeyen ürünler listesi üzerinden başlayacağı, piyasaya arz edilmesi yasak olan ürünlerle ilgili önlemler alınacağı ifade edildi. Bununla birlikte satıcılarda bulunan eski enerji etiketli yeniden etiketlendirilemeyen ürünlerin, tebliğlerin yayın tarihinden 9 ay sonra satışına izin verilmeyeceği belirtildi.

 

Daha sonra, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Taslağı ve Sıfır Atık Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı hakkında Alphan Eröztürk tarafından yapılan sunumların ardından; Ayşe Keskinkılıç, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamındaki uygulamalar hakkında bilgilendirme yaptı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA