Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sanayinin Liderleri Programı

 

» Sanayinin Liderleri Programı 

 

Sanayinin Liderleri Programı, TOBB’a bağlı Odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 bin üreticinin makine parkı, üretim, ham madde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı verilerden derlenmekte, yaklaşık 4 binden fazla ürün için üretim kapasitesine göre ilk üç hesaplanmaktadır. 


Bu hesaplama sonucunda sektörel ve ulusal bazda birinci, ikinci ve üçüncü iller ile bir önceki yıla kıyasla üretim kapasitesi artan, azalan ve değişmeyen ürünler belirlenmektedir.


Bu sene ilki gerçekleştirilen çalışma sonucunda 2021 yılında, 2020’ye göre, 4 bin üründen 2.463’ünde üretim kapasitesi artmıştır. Bu göre, 2021 yılında Türkiye’de üretim kapasitesi olan tüm ürünlerin %62’sinde üretim kapasitesinin arttığı, %28’inde azaldığı ve %10’unda değişmediği tespit edilmiştir. Ayrıca sektörler bazında incelendiğinde, üretim kapasitesi artan ürün sayısı en çok olan sektörler, NACE 28: Makine ve Ekipman İmalatı Sektörü, NACE 20: Kimyasal Ürünlerin İmalatı Sektörü ve NACE 10: Gıda Ürünleri İmalatı Sektörü olarak yer almıştır.


Sanayinin Liderler Programı kapsamında iller incelediğinde İstanbul, bin 809 ürünün her birinde sahip olduğu üretim kapasitesiyle ilk 3 ilden biri olarak yer almış, İstanbul’u bin 28 ürünle İzmir, 772 ürünle de Kocaeli takip etmiştir. İstanbul tekstil, hazır giyim, deri, kimya, plastik, bilgisayar başta olmak üzere birçok sektörde birinci olurken, İzmir’in gıda, tütün ve rafine edilmiş petrol sektörlerinde, Kocaeli’nin ise ana metal sanayi ve motorlu kara taşıtlarının imalatında birinci sırada yer aldığı görülmektedir.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Sanayinin Liderleri Programı hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan linklerden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA