Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ana Sayfa

Geçiş Belgeleri ve Geçiş Belgesi Otomasyon Sistemi (GEBOS):

İkili anlaşmalar gereği yabancı ülkelerden temin edilen ve uluslararası taşımalarda kullanılan geçiş belgelerinin dağıtımı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile imzalanan Protokol gereğince 1992 yılından bu yana Birliğimizce yürütülmektedir.

Geçiş belgesi dağıtımının etkin, verimli ve adı geçen Bakanlık tarafından belirlenen Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi’ne uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Birliğimizce uygulamaya konulan Geçiş Belgesi Otomasyon Sistemi (GEBOS) 2007 yılında faaliyete geçirilmiştir.

Firmaların bilgilendirilmesi ve sistemin kontrolünün sağlanması amacıyla GEBOS, TIR Sisteminde faaliyet gösteren firmaların erişimine de açılmıştır. Bu sayede firmalar, araçlarına tahsis edilen geçiş belgelerine ait bilgilere ulaşmalarına ve dağıtım bürolarında bulunan geçiş belgesi durumunu görmelerine olanak sağlanmıştır. 

Bu imkandan yararlanmak isteyen firmaların TOBB TIR ve ATA Karnesi Müdürlüğü’ne dilekçe ile müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Yapılacak değerlendirme sonucunda uygun bulunan müracaatlar, GEBOS’ta firmaya ait kullanıcı adı ve parolanın kapalı zarf şeklindeki formun firma yetkilisine teslim edilmek üzere TIR Karnesi işlemlerinin yürütüldüğü Odaya gönderilmesi ile sonuçlanacaktır.

 

TIR Geçiş Belgesi Otomasyon Sistemi (GEBOS) Portalı:

https://gebos2.tobb.org.tr/GEBOS2/loginFirma.xhtml

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA