Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Suudi Arabistan

 Bu sayfada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne gelen yurtdışı kaynaklı ticari, teknik ve mali işbirliği teklifleri, ülke tanıtımları gibi bilgiler yer almaktadır.


 

» Suudi Arabistan’da KDV uygulama kararları hakkında basın haberi

Birliğimize iletilen ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) genelinde alınan ortak vergilendirme kararı çerçevesinde, Suudi Arabistan’da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlanması planlanan katma değer vergisi uygulamasına ilişkin olarak Riyad Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan bilgi notu ekte yer almaktadır.

 

» Suudi Ticari Tahkim Merkezi

Suudi Arabistan Ticaret Ataşeliğinde alınan bir yazıya atfen, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Konseyi bünyesinde yer alan “Suudi Ticari Tahkim Merkezi (Saudi Center for Commercial Arbitration)” nin Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı tarafından, 2 Ekim 2016 tarihinde açılısının gerçekleştirildiği bildirilmektedir.

 

Yazıda devamla, Suudi Ticari Tahkim Merkezi’nin tüm sivil ve ticari uyuşmazlıkların tahkim davalarını denetleyecek olup, merkezle ilgili detaylı bilgiye www.sadr.org adresinden ulaşabileceği bildirilmektedir.

 

» Suudi Arabistan Borsasının Yabancılara Açılması

“Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen, Suudi Arabistan Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 4 Mayıs 2015 tarihli Suudi Arabistan Borsası Tadawul’un yabancı yatırımcılara açılmasına ilişkin yapılan mevzuat düzenlenmesine dair duyuruya göre, yabancı yatırımcılara borsadaki paylarının %10’u geçemeyeceği, tek bir yabancı yatırımcının borsada halka açık bir şirketin en fazla %5’ine sahip olabileceği şirketteki yabancı yatırımcıların toplam payının ise %20’yi geçemeyeceği belirtilmektedir.

 

Yazıda devamla, Suudi Arabistan Sermaye Piyasası Kurulunun resmi internet sayfasında yayımlanan mevzuata ilişkin bilgilere http://www.tadawul.com.sa web adresinde yer alan “market news” bölümünden ulaşabileceği bildirilmektedir.”

 

» Suudileştirme Sertifikası (1 Eylül 2015)

“Riyad Büyükelçiliğinden alınan bir yazıya atfen, Suudi Arabistan’da yerli işgücüne istihdam sağlanması ilkesi kapsamında Suudi Arabistan Çalışma Bakanlığı tarafından, özel şirketlerin daha fazla Suudi vatandaşını istihdam etmesini sağlamak üzere gereken ticari sertifika ve lisansların yenilenmesi için adı geçen Bakanlıktan temin edilmesi zorunlu hale getirilen Suudileştirme sertifikasının, özel şirketlerin ülke içindeki faaliyetleri açısından temel belgelerden biri haline getirildiği bildirilmektedir. Konuya ilişkin kararın alındığı Bakanlar Kurulu toplantısını müteakip yayımlanan açıklama sağ üst köşede yer almaktadır. “(Bakanlar Kurulu toplantısı açıklaması)

» S. Arabistan'a giyim ihracatımıza ilişkin rakamlar (TC Cidde Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği)

 

»Suudi Arabistan ekonomisi ve ithalat istatistikleri (zip)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA