Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Nijerya

 Bu sayfada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne gelen yurtdışı kaynaklı ticari, teknik ve mali işbirliği teklifleri, ülke tanıtımları gibi bilgiler yer almaktadır.


» Nijerya Yatırım Teşvikleri

Nijerya Yatırım Promosyon Komisyonu (NIPC) ve Federal Gelir İdaresi Hizmetleri (FIRS) tarafından, 31/Ekim/2017 tarihinde yayımlanan “Nijerya Yatırım Teşvikleri Özet Notu” ekte yer almaktadır.

Vergi temelli teşviklere, tarım, katı mineraller, imalat, turizm/konaklama ile petrol ve doğalgaz sektörlerine özgü teşviklere, tarife temelli teşviklere, ihracat teşviklerine, özel ekonomik bölgelere yönelik teşvikler hakkında detaylı bilgi ve ilgili kamu otoritelerinin iletişim bilgileri (sayfa 19) ekli belgededir.

 

» Nijerya’da 2014 Yılında Gerçekleşmesi Planlanan Bazı Altyapı ve Müteahhitlik Projeleri

Abuja Büyükelçiliğimizin Ticaret Müşavirliği tarafından, Nijerya’da 2014 yılında gerçekleşmesi planlanan bazı altyapı ve müteahhitlik projelerine dair hazırlanan bilgi notuna atfen, Nijerya’daki mevcut 4 adet petrol rafinerisinin ve kömür madenlerinin tamamının 2014 yılında özelleştirilmesinin planlandığı ve Port Hartcourt-Lagos arasında taşımacılığın demiryoluyla yapılması için yeni bir demiryolunun yapılacağı bildirilmektedir. Ayrıca, toplu taşımacılığın geliştirilmesi amacıyla çeşitli projelerin gerçekleştirileceği, Nijerya-Togo-Benin arasında doğalgaz hattına başlanacağı, Lagos-Lekki Limanının yapımının onaylandığı, kamu-özel ortaklığı ile 100.000 konut inşa edileceği ve çeşitli altyapı projelerinin yürürlüğe gireceği belirtilmektedir.

Bu kapsamda, projeler hakkında ilave bilgi isteyen firmalarımıza Abuja Büyükelçiliğimizin Ticaret Müşavirliği tarafından gerekli desteğin sağlanacağı bildirilmektedir.

Bahsekonu bilgi notu ektedir.

 

» Nijerya Petrol Sanayi Yasa Tasarısı ve Yatırım Fırsatları Fuar ve Konferansı

T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan Birliğimize gönderilen T.C. Abuja Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği kaynaklı bir yazıda, Abuja/Nijerya Transcorp Hilton Otelinde 21-23 Haziran 2011 tarihleri arasında “Nijerya Petrol Sanayi Yasa Tasarısı ve Yatırım Fırsatları Fuar ve Konferansı” düzenleneceği bildirilmiştir. Yazıda, Nijerya Federal Petrol Kaynakları Bakanlığı ile birlikte Batı Afrika ülkelerinin ilgili Hükümet kurumlarının ev sahipliği yapması beklenen bu etkinliğe, Nijerya Federal Devlet Başkanı'nın da özel misafir olarak katılmasının beklendiği de bildirilmektedir.

Nijerya ve Gana'nın birlikte günlük petrol işleme kapasitelerinin yanında, Nijerya Hükümetinin ülkede 3 yeni rafineri yapımına izin vermiş olması, bu bölgenin; Afrika'nın en büyük pazarlarından biri olma konumunu kuvvetlendirmektedir.

Bu konuda ayrıntılı bilgiler, aşağıda belirtilen web sitesinde yer almaktadır.
http://www.expowestafrica.com/

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA