Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Belarus

BLRU00012.gif

Bu sayfada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne gelen yurtdışı kaynaklı ticari, teknik ve mali işbirliği teklifleri, ülke tanıtımları gibi bilgiler yer almaktadır.

 


» Belarus’ta 2018 yılında gerçekleştirilecek fuarlar

Belarus’ta 2018 yılında gerçekleştirilecek fuarlara ilişkin bilgiler ekte yer almaktadır.

 

» Belarus’u Türk yatırımcılara daha iyi tanıtabilmek, onları Belarus’taki yatırım olanakları hakkında bilgilendirmek, Belarus’a yerleşmeleri ve işlerini geliştirmeleri esnasında desteklemek üzere Türkiye’de Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi Servisi hizmet vermektedir.


Ayrıntılı bilgi için:
Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği
Adres: Abidin Daver Sk., No 17, Çankaya, Ankara
Bay Evgeny LİPEN, Büyükelçilik Müsteşarı (Ticaret ve Ekonomi İşleri)
Tel.: +90 (312) 441 67 69

 

Belarus Cumhiriyeti, gelişmiş sanayi, hizmet sektörü, tarım gibi alanlarına sahip ve ithalat hedefleyen bir devlettir. Ülke, dünyanın potasyum gübre, yüklü kamyonlar, traktörler, yol yapım ve inşaat makinaları, belediye, belediye iş makinaları gibi alanlarda öncü ithalatcı ülkeler arasında yer almaktadır.  Daha detaylı bilgi için tiklayınız.

Belarus'ta gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH)'in 30%'u, 2300'dan fazla farklı sanayi işletmeleri faaliyette bulunmaktadır.  Başlıca sanayi dalları şunlardır:

  • Traktör ve tarımsal ekipman üretimi (Belarus traktörlerine değer verilir);
  • Otomotiv endüstrisi (damperli kamyon, buldozer dahil);
  • Elektrik ekipman ve ev aletleri üretimi;
  • Radyo elektroniği;
  • Kimya sanayii;
  • Hafif sanayi;
  • Ağaç işleme ve kağıt sanayii.

Belarus Cumhiriyeti, yatırım potansyele sahip olmakla yatırımlara cazip bölgelerden biridir.


1. Stratejik acısından coğrafi konumu
Ülkenin topraklarında faaliyet gösteren şirket, 505 milyon tüketici olan Avrupa Birliği ülkeleri ve 282 milyon tüketici olan Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve diğer BDT ülkelerinin dünyanın en hızlı büyüyen ve geniş piyasalarından birisinde servis yapma fırsatına kazanmaktadır.

 

2. Avrasya Ekonomik Birliğinde yer alan Belarus, Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızstan'ın piyasaya kazandırması.
Şu an Belarus'a yatırımın şüphesiz avantajı, Avrasya Ekonomik Birliğinin ülkelerinin pazarlarına kazanmasıdır.

 

3. Cazip vergilendirme ve yatırım çevresi.
Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu “İş Yapma Kolaylığı — 2016” raporunda diğer 189 ülkeye göre Belarus, 44. sırada yer almaktadır.


Belarus'ta iş geliştirmek için Serbest Ekonomik Bölgeler (ilerde: SEB) özellikle Mogilöv, Grodnoinvest, Yüksek Teknolojiler Parkı ve “Büyük Taş Sanayi Parkı” kurulmuştur. Kırsal alanlar veya küçük kasabalarda faaliyet gösteren şirketler için bazı vergilerden muaf tutulmaktadır. Belarus'un yatırım fırsatları hakkında detayları Ulusal Yatırım ve Özelleştirme Ajansı internet sayfasında bulunmaktadır. Belarus ithalatçıların tekliflerini öğrenmek için tıklayınız.

 

4. Gelişmiş ulaştırma ve lojistik sistemleri
Belarus'un topraklarında yıllık 100 000 milyon kg'lik yük nakletmektedir. Bunun %90'ı Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu'na yapılmaktadır. Ancak, Belarus'un transit potensyalini tükenmiş olmadı çünkü bugün Belarus'taki ulaşım koridorlarının gerçek kapasitesinin %25-40'ı doldurulmuştu.


5. Yüksek kalifiyeli iş gücü
Belaruslar, eğitim ve profesyonel bilgileri yüksek seviyesine sahip olmaktadır. Nüfusun %90'ndan fazla yüksek, orta veya temel eğitime sahiptir.

 

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Belarus ticari ilişkilerinin gelişmesi için ilk aşamada destekçi olmaya hazırdır. Bu, yerel koşullara, mentalite özellikleri ve iş yapma geleneklerini daha iyi anlaşılması ve değerlendirilmesi için yararlı olacaktır. Belarus, sizinle konstrüktif temasa açıktır. Size her türlü anlayışı göstermekten ve yardım etmekten memnuniyet duyacıktır.

Belarus'ta eğitim sistemi

Belarus'un devlet yükseköğretim kurumlarında 10700 yabancı öğrenci, özel yükseköğretim kurumlarında ise 468 yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Belarus’a en fazla öğrenci gönderen ülkeler arasında Türkmenistan (yaklaşık 5 bin kişi), Rusya (1900 kişi), Çin (1300 kişi) ilk sıralarda yer almaktadır.

Belarus'un yükseköğretim kurumlarına kazanma hakkında daha detaylı bilgi için tiklayınız.

 

Belarus'ta bilim: yenilik ekonomisine geçiş
Entelektüel çalışmaların temelinde kurulan üretim uygulanması, Belarus ekonomik gelişmesinde yeni ve şüphesiz umut vadedetmektedir. 


Ülkede yenilik gelişmesinin öncelik alanları arasında kaynak tasarrufu ve enerji tasarruflu teknolojileri, endüstriyel biyoteknoloji, nano malzemeleri ve yeni enerji kaynakları, tıp ve eczacılık, bilgi ve havacılık teknolojileri, üretim teknolojisi, işleme ve tarımsal ürünlerin depolanması, ekoloji ve çevre yönetimi yer almaktadır.


Bilim ve sanayi işbirliğinin etkinliğini artırdığı bilimsel ve teknolojik merkezleri yenilik altyapısında önemli bir rol oynamaktadır.


İletişim.

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA