TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eğitim Meclisi, PISA Sonuçlarını değerlendirdi


10.01.2020 / AnkaraTOBB Türkiye Eğitim Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Dr. Yusuf Ekinci başkanlığında, TOBB Sosyal Tesislerinde kamu, özel sektör kuruluşlarının üst düzey temsilcileri ve TEDMEM Koordinatörü Prof. Dr. Emin Karip’in katılımıyla gerçekleştirildi.​

Meclis Başkanı Dr. Yusuf Ekinci yeni yılın ilk toplantına gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yapılacak her çalışmanın eğitim sektörü için önem taşıdığı bilgisini Meclis üyeleriyle paylaştı.

 

Meclis faaliyetlerinden biri olan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri 81 İl Buluşması hakkında bilgi veren Meclis Üyesi Ahmet Yılmaz, toplantının ana temasının özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitimin niteliğinin artırılması ve finansal sorunların çözümü olduğunu dile getirerek, toplantı çıktılarının ilgili Bakanlıklara iletildiğinin bilgisini paylaştı.

 

Toplantıya davet edilen TEDMEM Direktörü Prof.Dr. Emin Karip, PISA sonuçlarını içeren bir sunum gerçekleştirerek, Türkiye’nin 2018 performansını rakamlarla ortaya koydu.  Performansı etkileyen değişkenlerde Türkiye’nin durumu da ele alan Karip, bölgeler ve okullar arasındaki farkı da ele aldı. Türkiye’nin durumunda öğrenme ile ilgili değişkenlerin önemine dikkat çeken TEDMEM Direktörü, öğretmenlerin öğretme heyecanının OECD ortalamasının altında kalmasına rağmen, öğretmen desteğinin OECD ortalaması civarından olmasını büyük bir memnuniyetle ifade etti. Öğrenciler arasında rekabetin en yüksek olduğu 5’inci ülke olduğumuzu belirten Emin Karip, öğrencilerin okul aidiyetinin de OECD ortalamasının altında kaldığını söyledi.

 

2018 Eğitim Değerlendirme Raporu’nu da üyelerle paylaşan Karip, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Genel Müdürlükler bazında öğrenci sayılarını ele alarak, öğretmen eğitimi ve mesleki süreçleri değerlendirerek temel eğitimde okullaşma oranlarını rakamlarla ortaya koydu.

 

Meclis Üyesi Dursun Önal tarafından, motorlu taşıt sürücüleri kursları ücretlerinin tespiti ile alakalı teklif üyelerle paylaşılarak konunun Milli Eğitim Bakanlığı ilgili Genel Müdürlüğe iletildiği bilgisi verildi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA