TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Enerji Meclisi İstanbul’da toplandı


08.05.2019 / İstanbulTürkiye Enerji Meclisi, , TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç ve Meclis Başkanı İhsan Akyol’un başkanlığında ve sektör temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. ​

Toplantının gündemine enerji piyasasına ilişkin değerlendirmeler damga vurdu. Meclis Danışmanı Kemal Uslu’nun elektrik piyasası kapasitesi ve piyasada gerçekleşen fiyata ilişkin sunumunun ardından Meclis üyesi dernekler Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) piyasaya ilişkin değerlendirme ve beklentilerini aktardı.

 

ELDER’in çalışmaları hakkında bilgi veren ELDER Hukuk Müşaviri Av. Şadi Büyükkeçeci sunumunda, kamu mevzuat düzenlemelerinin sık olmasının öngörülebilirliği zayıflattığı ve döviz kurundaki hareketliliğin döviz ile borçlanan sektörü olumsuz yönde etkilediğini ve düzenlemelerin sektör ile birlikte yapılmasının önemine değindi.

 

Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık, EÜD tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve mevzuat değişikliğine yönelik planlama yapılmasına ve hazırlıkların sektör ile birlikte yapılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. EÜD Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Çalışır, kamunun üretici olarak sektörde yer alması ve gerek doğal gaz gerekse elektrik sektörü sübvanse edilmesi nedeniyle piyasanın dengesini bulamadığını, bu durumun hem enerji sektörünü hem de sanayiciyi olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA