TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Faik Yavuz, TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu İl Kurul Toplantısı’na katıldı


03.05.2019 / AnkaraTOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu İl Kurul Toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz’un da katılımı ile Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz konuşmasının başında, “Bildiğiniz üzere dün camiamız için önemli bir gündü. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 75’nci Genel Kurulumuzu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu size selamlarını iletmemi ve başarılar dilememi istedi” ifadesini kullandı.

 

Girişimci kurullarını geçtiğimiz şubat ayında oluşturduklarını ifade eden Yavuz, Kurul başkanlarının ve il icra komitesi üyelerinin seçimini gerçekleştirdiklerinden söz etti. Faik Yavuz şunları söyledi: “Ankara kurulumuzun yeni başkanı Hakan Tarhan kardeşime, yönetimine ve siz değerli kurul üyelerine yeni dönemde başarılar dilerim. TOBB olarak Genç Girişimci Kurullarını bundan 10 yıl önce iki amaçla kurduk. Birincisi girişimci sayısını artırmak. Kendi işini yapan genç girişimcileri desteklemek. Çünkü girişimcilik zenginlik demektir. Kurullarımız 81 ilde bu amaçla her yıl yüzlerce başarılı faaliyet düzenliyorlar. Kurullarımız Türkiye’de girişimcilik teriminin yaygınlaşması noktasında çok katkı verdi. Gençler bugün girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak görüyorsa; bunda kurullarımızın payı büyüktür. Geleceğimizi kurgularken önce küresel eğilimleri anlamalıyız. Bugün hayatımızın merkezinde olan birçok teknoloji bundan 10 yıl önce icat edilmemişti. Dünyanın en büyük şirketleri listesinde eskiden finans ve enerji şirketleri ağırlıklı olurdu. Artık küresel devler listesinde mazisi 10-15 yılı bulmayan teknoloji girişimlerini görüyoruz. Google, Facebook, Amazon, Apple ve Microsoft’un toplam değeri 3,5 trilyon doların üzerinde. Dünya bir platform devrimini yaşıyor. Bu devirde artık araba sahibi olmadan dünyanın en büyük taşıma şirketi; Otel sahibi olmadan dünyanın en büyük konaklama şirketi; Ürün envanteri tutmadan dünyanın en büyük perakendecisi olmak mümkün. 21’nci Yüzyıl’da başarılı olmak için ya teknoloji işi yapmalıyız ya da işimize teknolojiyi entegre etmeliyiz. Eskiden girişimci olmak şimdiki gibi kolay değildi. İş kurarken ihtiyacın olan bilgiye erişmek zordu. Şimdi bilgi her yerde. Yeter ki sen doğru soruyu sor. Önceki nesillerden çok daha fazla imkana ve fırsata sahipsiniz. Güzel bir söz var. Fırsatın kazası olmaz. Bunu iyi değerlendirmelisiniz.”

 

-Diğer konuşmacılar

 

TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Hakan Tarhan ise nitelikli girişimciliği geliştirmek için çalışacaklarını iletirken, tüm üyeler ile aktif çalışmak için çalışma grupları oluşturduklarını ve toplantı sonunda fuayede kurulan çalışma kurulları stantları tanışma fırsatı bulacaklarını iletti.

 

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil İbrahim Yılmaz da açılış konuşmasında tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek Ankara Genç Girişimciler Kurulunun öneminden bahsetti. Kurulun iyi çalışması için her türlü desteğe hazır olduklarını, yenilik yapmaları ve farkındalık yaratmaları için gençlere destek olacaklarını iletti. Girişimcilerin hikayesine sahip çıkılması gerektiğini, babalarının bıraktığı mirasların korunması gerektiğini iletti. Genç girişimci sayısının artması adına için atılacak her adımın, yapılacak her projenin yeniliğin, rekabetin, verimliliğinin, kalitenin ve istihdamın artması dolayısıyla da ekonomik kalkınmanın hızlanması demek olduğunu dile getirdi. Girişimcilik kültürünün yaygınlaşması, sürdürülebilir işletmelerin yaygınlaşmasının ülkemizin gelişmesi için öneminden bahsetti. Ülkemizde girişimciler verilen teşvik ve desteklerin bilinmesi ve kullanılmasının öneminden bahsetti ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederek her türlü desteğe hazır olduklarını iletti.

 

 

Toplu halde bir aile fotoğrafı çekiminin ardından Kurul Başkanı Hakan Tarhan kurulun görevleri ve oluşturulan çalışma kurullarından bahsetti.

 

Üye İlişkileri, Kurumsal İlişkiler, Sosyal Medya ve Tanıtım, Girişimcilik Destek / Hibe / Teşvik, Girişimcilik Eğitimleri, Girişimcilik Değerlendirme ve Girişim Sermayesi Yatırımı adında 7 başlıktan oluşan çalışma grupları danışmanları, başkan ve başkan yardımcıları kendilerini tanıtarak çalışma grupları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

Toplantı sonrası kurulan çalışma grupları stantlarında üyeler detaylı bilgi alarak talep ettikleri çalışma gruplarını dahil oldular.

 

Toplantıya; Ankara ili ilçeleri oda/borsa temsilcileri ve TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu üyeleri katılım sağladı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA