TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi poşet düzenlemesini istişare etti


25.03.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi, TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu’nun başkanlığında, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Mehmet Yurdal Şahin ve Gelir İdaresi Grup Başkanı İbrahim Ateş’in katılımlarıyla sektörün sorunlarını masaya yatırmak üzere Birlik Merkezinde bir araya geldi.​

Toplantıda plastik alışveriş poşetlerine yönelik düzenleme konusu detaylarıyla ele alındı. Düzenlemenin poşet ve genel plastik sektörüne etkileri çevre, sektör, satış noktası ve kamu maliyesi yönünden değerlendirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile konu istişare edildi. Plastik poşet satışına ilişkin beyanname konusunun da üzerinde durulduğu toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından söz konusu düzenlemenin yeni usul ve esaslarına ilişkin teknik çalışmaların yapıldığı dile getirildi.

 

Toplantıda ayrıca plastik ürünlerin Suudi Arabistan’a ihracatı ile ilgili sertifikasyon süreci hususunda TSE tarafından detaylı bir sunum gerçekleştirildi. SASO sertifikasyon ve denetim süreçleriyle ilgili sektör temsilcileri bilgilendirildi.

 

Referans fiyata veri olarak kullanılan Reuters listesi hakkında sektör meclisi olarak konunun çalışıldığı ve önerilerin kamuya iletildiği paylaşılarak listenin güncellendiği bilgisi verildi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile PAGEV arasında imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin 2019 Mart ayı içerisinde temelinin atıldığı ifade edildi. Plastik sektörünün ihtiyaç duyduğu test ve laboratuvar desteğinin verileceği Mükemmeliyet Merkezi ile yüksek test maliyetleri, yurtdışına nakliye, gümrükleme ve uzun test süreleri gibi zaman ve enerji kaybına yol açan birçok sorunun ortadan kaldırılacağı paylaşıldı.

 

E-ticaret Sitelerine Toplu Üyelik Desteği ve sektörel uygulaması da gündemde ele alınan önemli konulardan biri oldu. Ticaret Bakanlığı’nın desteği kapsamında onaylı e-ticaret sitelerinden biri olan sektörel e-ticaret sitesi Chemorbis temsilcileri tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA