TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Konfeksiyon ve Hazır Giyim Meclisi toplandı


14.02.2019 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Meclisi toplantısı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç ve Meclis Başkanı Şeref Fayat başkanlığında sivil toplum kuruluşları ve sektörün üst düzey temsilcilerinin katılımıyla sektördeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, sektörün içinden biri olarak konfeksiyon ve tekstil sektörlerinin birbiri için vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak, ekonomiye ve istihdama sağladıkları katkı düşünüldüğünde ülke için çok önemli sektörler olduklarını belirtti.

 

Meclis Başkanı Şeref Fayat ülkemizdeki üretimin kalitesine dikkat çekerek, markalaşma ve pazarlama konusunda gerekli çalışmaların yapılarak marka değerinin artırılması sonucu ihracata daha büyük katkı sağlayabileceklerini dile getirdi.

 

Toplantıda Meclis Danışmanı Can Fuat Gürlesel 2018 yılına ait istatistiklerle sektörel değerlendirmelerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Gürlesel şu bilgileri paylaştı:

 

“Türk hazır giyim sektörünün ihracatı 2018 yılında yüzde 3,6 artarak 17,64 miyar dolar olmuştur.  AB ülkelerinde başta Hollanda ve İspanya olmak üzere bazı ülkelere ihracat önemli ölçüde artırılmıştır. Dünya genelinde ihracatta en büyük artış ise sırasıyla Libya, Rusya ve Romanya pazarlarında yaşanmıştır. İç pazarda ise yüzde 19,2’lik bir büyüme ile hazır giyim harcamaları 165 milyar TL’ye ulaşmıştır. Turistlerin hazır giyim harcamaları da 2018 yılında artış kaydetmiş olup 3,32 milyar dolara yükselmiştir.”         

   

Meclis üyelerince önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanan Ekonomi Şurasında ele alınacak sorunlar değerlendirilerek, sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda ayrıca 2019 yılına dair sektörel beklentiler, ihracat ve pazarlardaki gelişmeler, kamu destekleri ve teşvikler, perakende iç pazardaki sıkıntılar ve moda markalarındaki gelişmeler hakkında meclis üyeleri tarafından değerlendirmelerde bulunuldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA