TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ali Kopuz, 9. Boğaziçi Zirvesi’ne katıldı


26.11.2018 / İstanbulUluslararası İş Birliği Platformu tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen 9. Boğaziçi Zirvesi, Barışın Sürdürülmesi ve Herkes için Kalkınma temasıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.​

Zirve’nin açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz,  dünyanın artık geçmiş yanlışlarından dersler çıkarmak zorunda olduğunu, küresel barış ve istikrarın temin edilmesi için herkese sorumluluk düştüğünü söyledi.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileten Ali Kopuz, “Sayın Başkanımız 9. Boğaziçi Zirvesinin hayırlara vesile olmasını diledi. Ben de, bu zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Barış ve kalkınmanın aynı elmanın iki yarısı gibi olduğunu belirten Ali Kopuz, “Biri olmadan diğeri olmaz. Çünkü barış, huzur getirir. Huzur ticareti artırır. Artan ticaretse, refah ve kalkınmayı sağlar. Ticaret yapan, savaşı konuşmaz, birbirine kötü bakmaz. Bu nedenle, ülkeler arasındaki ticaretin gelişmesi, küresel barışa giden en kısa yoldur” şeklinde konuştu.

 

Kopuz, ülkeler arasındaki ticaret savaşları ve korumacı yaklaşımların, tüm dünyayı olumsuz etkileyen ve kalkınmayı engelleyen çok yönlü bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

 

2019 için küresel büyüme beklentisinin bu tür eğilimlerin artması riski nedeniyle % 3,9’dan % 3,7’ye düştüğüne değinen Ali Kopuz, “Halen dünyada 192 milyondan fazla işiz var ve bu sayı artmaya devam ediyor. Bu tablo ortadayken korumacılık anlayışı, tam bir kaybet kaybet senaryosudur. Biz TOBB olarak ticaret savaşları ve korumacılık tehdidini uluslararası tüm kanallarda dile getiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki; ticaret-huzur-zenginlik bir arada yürüyor. Ticareti ne kadar kolaylaştırırsak, huzura ve zenginliğe o kadar kolay ulaşırız” dedi.

 

Son 10 yılda dünyanın daha az güvenli bir yer haline geldiğini vurgulayan Kopuz, “Dünya Barış Endeksi’ne göre küresel çapta barış ortamının arka arkaya dört yıldır gerilediğini görüyoruz. 22 ülkede çatışmalar yaşanıyor. Birçok ülkedeyse uluslararası terörizmden kaynaklanan sürekli bir tehdit algısı hüküm sürüyor. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahi terör olaylarından büyük sıkıntı çekiyor. Özetle dünyanın her bölgesinde huzursuzluk var. Böyle bir tablo dünyanın daha fazla gerilim, daha az gelir ve istihdam üretmesi demek. İşte bölgemizin hali ortada. Suriye kan ağlıyor” şeklinde konuştu.

 

TOBB olarak Türkiye’nin kucak açtığı Suriyelilerin Türkiye ekonomisine entegrasyonunu sağlamak üzere, Avrupa Birliği finansmanıyla ‘Mahir Eller’ projesini başlattıklarını anlatan Kopuz, proje kapsamında hem Suriyelilerin hem de Türk vatandaşlarının mesleki becerilerini geliştirerek, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından bu becerilerini sertifikalandıracaklarını söyledi.

 

Herkesin taşın altına elini koymak zorunda olduğunu belirten Kopuz şöyle devam etti: “Bu konuda dünya olarak hala en büyük eksikliğimiz küresel koordinasyon. Sadece bugünü düşünen, yarını planlamayan sorumsuz yönetim anlayışı dünyaya egemen olmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nda açıklanan Ticaret ve Kalkınma Raporu bir noktanın altını çiziyor. ABD ve Çin gibi ülkeler arasındaki ticaret savaşları küresel ölçekte kırılganlığı derinleştiriyor. Tek taraflı siyasi çıkarları için ticarete engel olan, kendi ulusu dâhil diğer ulusların refahına kasteden yaklaşımlar yüzünden küresel kalkınma zarar görmeye devam ediyor. 2018 yılı itibariyle, küresel sistemin işleyişinde temel bir değişiklik ortaya çıkmış durumda. Çok taraflı kararlar, yerini tek taraflı kararlara bırakmaya başladı. Bunu da özellikle, yeni yönetimiyle ABD’de görüyoruz. İklim değişikliği anlaşmasından çekildi. Göçmenler konusundaki küresel anlaşmayı imzalamadı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri konusunda umursamaz bir tutum takındı. Küresel ticareti engelleyen yeni düzenlemeler çıkardı. Özetle dünyada yeni bir Amerikan tek taraflılığı görülüyor. Müttefiklerini de dinlemiyor ve hatta uzaklaştırıyor. İran ve Rusya’ya yönelik tek taraflı adımlar atıyor. İşte tüm bunlar, küresel riskleri ve gerilimleri artırıyor”.

 

2. Dünya Savaşı’nda 65 milyon insan öldüğünü, yanlışların nasıl büyük felaketlere yol açtığını gördüklerini vurgulayan Ali Kopuz, dünyanın artık geçmiş yanlışlarından dersler çıkarmak zorunda olduğunu söyledi.

 

Kopuz, küresel barış ve istikrarın temin edilmesi için herkese sorumluluk düştüğünü, kaybedenin dili, rengi ve kimliği olmadığını, yeryüzünde biri kaybediyorsa herkesin kaybettiğini vurguladı.

 

“Barış diyenler, barışın yolunu gösterenler kazanır” diyen Kopuz, “Onların kazanması geleceği kazanmaktır” dedi.

 

Zirve açılışında ayrıca, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Polonya Eski Başbakan Yardımcısı Jacek Rostowski, Ürdün Senato Başkanı Faisal Al-Fayez, Çeçenistan Başbakanı Muslim Huçiev,  Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı  Khalid Nasser Al-Roudan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov birer konuşma yaptı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA