TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tıbbi cihazların internet ortamında satışına yönelik kamu- özel sektör istişare toplantısı TOBB’da yapıldı


24.11.2018 / AnkaraTıbbi cihazların internet üzerinden satışı konusunda TOBB’da konunun tüm taraflarının katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Mevcut yasal düzenlemelere göre internet üzerinden sadece 10 ürün satılabiliyor. Toplantıda, internet üzerinden satışına müsaade edilen ürünlerin sayısının hangi şartlar altında ve ne şekilde arttırılabileceği konunun tüm taraflarının katılımıyla ele alındı. ​

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Recep Uslu’nun katıldığı toplantıyı TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar yönetti. Toplantıya kamu tarafından Ticaret Bakanlığı yetkilileri, özel sektör tarafından ise TOBB Türkiye E-ticaret Meclisi ve Medikal Meclisi’nin üyeleri katıldı.

 

Medikal Meclisi üyesi üreticiler, dağıtıcılar ve bayiler ile E-ticaret Meclisi üyesi pazaryerleri ve bireysel e-ticaret siteleri konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Toplantıda, İnternet üzerinden satışın üreticilere, satıcılara ve tüketicilere sağladığı avantajların göz ardı edilemeyeceği, sağlıkla ilgili ürünlerin de internet üzerinden satışına kontrollü bir biçimde izin verilmesi gerektiği üzerinde uzlaşıldı.

 

Toplantı sonucunda, internet üzerinden satılabilecek ya da satılamayacak ürünlerin belirlenmesi için bir komisyon oluşturulmasına karar verildi. Söz konusu komisyonda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Ticaret Bakanlığı, Medikal Meclisi ve E-ticaret Meclisi temsilcilerinin ve doktorların üye olarak yer alması ve komisyon çalışmalarının Aralık 2018 içinde başlaması kararlaştırıldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA