TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşmaları Manisa’da gerçekleştirildi


14.11.2018 / ManisaTürkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşmaları kapsamında, TOBB Manisa Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşmaları toplantısı, 14 Kasım 2018 Çarşamba günü, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.​

Program, TOBB Manisa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nilgün Aksoy’un açılış konuşması ile başladı. TOBB Manisa Kadın Girişimciler Kurulu olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutlu ve onurlu olduklarını ifade eden Aksoy, “TOBB bünyesinde 2007 yılında kurulan Kadın Girişimciler Kurulu bugün 81 ilde yaklaşık 6500 üyesiyle Türkiye’nin en büyük kadın kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Toplumumuzun yarısından fazlasının kadın olduğu düşünülerek, kurullarımız  kadınlar arasında girişimcilik kültürünü nitelik ve nicelik olarak geliştirerek kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayatın içinde hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için çalışmaktayız” diye konuştu.

 

-İstenilen düzeyde değiliz

 

Dünya ekonomik Formu toplumsal cinsiyet uçurumu raporu 2017 verilerine göre Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranının 144 ülke arasında 128. sırada yer aldığına dikkat çeken Nilgün Aksoy şöyle konuştu: “Ülkemizde her ne kadar kadın istihdamı konusunda önemli gelişmeler olsa da, Uluslararası araştırmalar Türkiye’nin hala istenilen düzeyde olmadığını göstermektedir. 2025 yılında kadınların ekonomik hayata erkeklerle eşit katılımının sağlanması halinde küresel çapta GSYH de %11’lik bir artış olması beklenmektedir. Teknolojinin hızla geliştiği, Endüstri 4.0 5.0 sanayi devriminin ve yapay zekânın konuşulduğu günümüz dünyasında kadınlarımızın iletişim teknolojilerinden etkin bir şekilde yararlanmaları, temel finansal konularda bilinçlenmeleri ve girişimcilik becerilerini güçlendirerek, ekonomik hayatın içine etkin bir şekilde girmeleri gerekmektedir.

 

Son yıllarda kadının güçlendirilmesi, kamu ve özel sektör tarafından yürütülen birçok proje bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Coca-Cola Türkiye tarafından hayata geçirilen Kız Kardeşim Projesidir. Kız Kardeşim Projesi,  TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Habitat Derneği, İTÜ ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yapılmaktadır. Bu proje de Türkiye’de 30 ilde uygulamaktadır. Bu illerden birisinin de Manisa olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bir şekilde onların hayatlarına dokunmak ve içlerindeki girişimci ruhunu dışarı çıkarmak için bir kıvılcım yakmaktadır. Biz Manisa Merkez ve Turgutlu ilçemizle beraber şu ana kadar 300 kadına, kız kardeşimize ulaştık. Yılsonuna kadar 500 kız kardeşimize ulaşmayı hedefliyoruz.”

 

Programın devamında, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üyesi, Düşyeri Çizgi Film Stüdyolarının Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, Reka Elektromekanik Plastik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrem Günercan başarıya giden yolda yaşadıkları tecrübeleri paylaşırken, Coca-Cola Türkiye Sürdürülebilirlik Müdürü Tülin Kara Özger, “Kız Kardeşim Projesi” hakkında bilgi verdi. TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, kadınların ekonomideki önemini anlatırken,  Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Dr. Şeref Oğuz, “Gelin zeki ve yetenekli insanlarımızdan kurtulalım.” konu başlığında hazırladığı sunumu katılımcılarla paylaştı.

 

Öğrencilerin, sivil toplum kuruluşu üyelerinin geniş katılım sağladığı toplantıya, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bahar Baykal da Kurul üyeleri ile birlikte katılım sağladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA