TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ticari İşlemlerde Taşınır Rehini Tanıtım Toplantısı Samsun’da yapıldı


07.11.2018 / SamsunTicaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Finansmana Erişimde Teminat Olarak Taşınır Rehini Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.​

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu, "Bilindiği gibi küçük ve orta büyüklükteki işletmeler KOBİ’ler olarak biz bankalardan sağladığımız kredilerde teminat olarak ev, araba, arsa gibi varlıkların yanı sıra işletmelerimizin sınırlı sayıdaki bazı unsurlarını da rehin edebiliyorduk.  Bu teminata ilişkin esaslar, 1972 yılından bu yana yürürlükte olan Ticari İşletme Rehini Kanunu’nda düzenleniyordu.  Ancak, Kanunu’nun günümüz ekonomik ihtiyaçlarına ve uygulamadaki sorunlara cevap vermekte yetersiz kaldığını birçok platformda dile getirdik. Bu çerçevede; 2016 yılında çıkan ve 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren “Ticari İşlemlerde Taşınır Rehini Kanunu” nu ile önemli bir adım atılmıştır” dedi.

 

Finansmana erişimdeki reform sayısında dünyadaki birçok ülkenin önünde olduklarını dile getiren Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mücahit Arvas ise "Türkiye’de yeni hayata geçen bir sistemi anlatmak için buradayız. Finansmana erişimin en zor olduğu zamanlardan birisini geçiriyoruz. 31 Ekim’de Dünya Bankası Türkiye’nin sıralamasına dair bir açıklama yaptı. En çok reform yapan ilk 10 ülke arasında Türkiye’yi saydılar. Özellikle finansmana erişim noktasında Türkiye bu sıralama içerisinde en çok reform yapan ülke oldu. 20 puan yükselerek 190 ülke arasında 77. sıradan 32. sıraya yükseldik. Açıkçası finansmana erişimin en zor olduğu zamanlarda bu reform sonuçlarımız ortaya çıktı. Bu durumun umut ediyorum reel sektöre de yansımaları olacaktır" dedi.

 

Açılış konuşması ve konuyla ilgili bilgilendirme sunumun ardından sistemi kullanarak finansmana erişim sağlayan firma yetkilisi ile banka yetkilileri tarafından tecrübe paylaşımında bulunuldu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA