TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ömer Zeydan: “Latin Amerika ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz”


06.11.2018 / AnkaraTOBB ile Pasifik İttifakı (Pacific Alliance) Ülkelerinin Ankara Büyükelçilikleri işbirliğinde, Pasifik İttifakı’nda İş Fırsatları: Türkiye, Peru, Şili, Kolombiya, Meksika Toplantısı, TOBB’da gerçekleştirildi.​
Toplantının açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan, Türk özel sektörü olarak, Latin Amerika ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini, pazar zenginliği ve çeşitliliği ile öne çıkan Latin Amerika’nın, Türkiye’nin ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediği öncelikli bölgelerden birisi olduğunu söyledi.
 
Kolombiya, Meksika, Peru ve Şili arasında ticaretin serbestleştirilmesini sağlayan Pasifik İttifakı’nın, Latin Amerika’da önemli bir bütünleşme alanı yarattığını vurgulayan Zeydan, “225 milyon nüfusu ve kişi başına düşen ortalama 17.266 Dolar GSYİH ile Latin Amerika’daki stratejik, dinamik ve kapsayıcı bir girişimdir. Latin Amerika'daki ticaretin yarısı Pasifik İttifakı ülkeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bölgeye yönelik doğrudan yabancı yatırımların %45’i Pasifik İttifakı üyesi ülkelere yapılmaktadır. Ülkemizin gözlemci üyesi olduğu Pasifik İttifakı ülkeleri Latin Amerika’nın önemli pazarları olup büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatları Türk iş dünyasına tanıtmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Elbette uluslararası ticarette coğrafi yakınlık büyük bir avantaj. Ülkeler çoğunlukla kendi yakın coğrafyalarındaki ülkelerle ticari ilişkiler kurmakta. Ancak teknolojinin gelişmesi, lojistik kabiliyetlerin artması ve piyasalardaki rekabet koşulları firmaların uzak coğrafyalardaki pazarlarla ilgilenmesini sağlamaktadır” dedi.
 
TOBB olarak Türk firmaları tarafından henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olan Latin Amerika bölgesiyle ikili ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini belirten Ömer Zeydan, bu sebeple İber-Amerika Ticaret Odaları Birliğinde (AICO) gözlemci ve onursal üye olduklarını, ayrıca AICO’nun stratejik ortağı ve Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olduklarını ifade etti.
 
Zeydan, Latin Amerika ülkeleri için de Türkiye’nin bölgeye açılan bir kapı konumunda olduğunu belirterek, “Bu ülkelerin, Türkiye’yi bir üs haline getirerek Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya pazarlarına erişmesi mümkündür. Ancak, ülkelerimiz arasındaki ticaret rakamları olması gerekenin altındadır. 2017 itibariyle dış ticaret hacmimiz Kolombiya ile 1,8 milyar dolar, Meksika ile 1,3 milyar dolar, Şili ile 520 milyon dolar, Peru ile 184 milyon dolar olmuştur. Ülkelerimiz arasında sadece Şili ile Serbest Ticaret Anlaşması var. Sadece Kolombiya ve Meksika ile Yatırımın Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması bulunmakta. Bu anlaşmaların bir an evvel imzalanması ülkelerimiz arasındaki ticaretin gelişmesine fayda sağlayacaktır” dedi.

Toplantıda Pasifik İttifakı Dönem Başkanı Peru’nun Ankara Büyükelçisi Luis Campana da Pasifik İttifakı hakkında sunum yaparak, Türkiye ile İttifak’a üye ülkeler arasındaki mesafenin ticari ilişkilerin önünde bir engel olamayacağını belirtti.

Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, Kolombiya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden İkinci Maslahatgüzar Milena Gómez Kopp, Şili’nin Ankara Büyükelçiliği’nden Konsolos Rodrigo Reyes ve ilgili ülkelerin Ticaret Temsilcilerinin katıldığı toplantıya Türk şirketleri yoğun ilgi gösterdi. 

Toplantı Ticaret Temsilcileri tarafından ilgili ülkelerde iş fırsatlarını anlatan sunumlarla devam etti.Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA