TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

9. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı Antalya’da Gerçekleştirildi.


24.10.2018 / AntalyaYÖREX Tarihinde İlk Kez TOBB Standı Açılarak İkili İş Görüşmeleri ve Çeşitli Paneller Yapıldı.​
Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde 9’uncusu gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) TOBB’a bağlı oda ve borsaların stantlarıyla renklendi. Çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği 24-28 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen Fuar’ın açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “İlinizdeki, ilçenizdeki coğrafi işaretli ürünleri gün yüzüne çıkarın, sahip çıkın, bunları tescil ettirin. Çok şükür bugün geldiğimiz noktada, coğrafi işaretli ürünlerin % 40’ını, Oda-Borsalarımız tescil ettirdi. Oda-Borsalarımız tarafından tescil edilen ürün sayısı 150’yi geçti” dedi.

  Fuarın açılış günü, “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik” uyarınca coğrafi işaretli ürünler için öngörülen azami raf tahsisi konusunda coğrafi işaretli ürün üreticileri, perakende sektörünün önde gelen firmaları, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi arasında görüş alışverişine imkan sağlayan “Perakende Sektörü ve Coğrafi İşaretler Toplantısı” gerçekleştirildi.


  İkinci gün ise; YÖREX tarihinde bir ilke imza atılarak TOBB’un standında coğrafi işaretli ürün üreticileri ile perakende sektörünün önde gelen zincir mağazalarının üst düzey temsilcileri bir araya gelerek ikili görüşmeler (B2B) yapıldı. Bu bağlamda coğrafi işaretli ürünlerin zincir mağaza raflarında daha çok yer alması için önemli bir adım atılmış oldu.


  Fuarın üçüncü günü; Türkiye Otel Satın Alma Müdürleri Eğitim Derneği (OSMED) işbirliğinde OSMED bünyesindeki yetkililerinin (Üst Düzey  Yöneticiler, Satın Alma, F&B, Pastacılık, Restoran, Operasyon Müdürleri, Teknik Müdürler ve Aşçıbaşılarının) ve  TOBB Türkiye Turizm Sektör Meclisi üyelerinin katılımlarıyla fuaye alanında, “Turizm konaklama Sektöründe Yöresel Ürünler” konulu panel düzenlendi. Panelin ardından coğrafi işaretli ürün üreticileri, ürünlerinin otel menülerinde yer alması için görüş ve önerilerini konaklama sektörü temsilcileri ile paylaştı.


  Dördüncü gün ise; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün Türkiye Temsilci Yardımcısı “Sürdürülebilir Gıda İçin Yöresel Ürünler” konulu sunumu ile tarımda küçük üreticinin önemine değindi. 

  Adınız Soyadınız
  E-Posta Adresiniz
  Kullanıcının E-Posta Adresi
  Gönderenin Notu
  Mesajınız Gönderilmiştir
  İlginiz için teşekkür ederiz
  ARAMA